Uddhav Thackeray-Arvind Kejriwal Buluşmasında Eknath Shinde

Açıklamada, “Bu, Thackeray’ın Kongre’yi zor duruma sokma girişimidir” denildi. (Dosyalar)


Bombay:

Çarşamba günü Eknath Shinde liderliğindeki Shiv Sena, Uddhav Thackeray’ın AAP liderleri Arvind Kejriwal ve Bhagwant Mann ile burada yaptığı görüşmenin, Thackeray’ın Maharashtra’daki müttefiki Kongre’yi bir düzeltmeye sokma girişimi olduğunu söyledi.

Shinde liderliğindeki parti, yaptığı açıklamada, Birlik hükümetinin ulusal başkentteki hizmetlerin kontrolüne ilişkin tartışmalı yönetmeliğini de destekledi.

Delhi Başbakanı Kejriwal ve parti yoldaşı ve Punjab Başbakanı Bhagwant Mann Çarşamba günü, AAP’nin kararnameye karşı mücadelesine destek aramak için Thackeray ile ikincisinin ‘Matoshri’deki konutunda bir araya geldi. Shinde liderliğindeki Sena, bu toplantının “Uddhav Thackeray’ın Kongreyi zor duruma sokma hilesi” olduğunu söyledi. Açıklamada, Narendra Modi hükümetinin yönetmeliğinin “Dr Babasaheb Ambedkar tarafından çerçevelenen Anayasaya tamamen bağlı olduğu” belirtilirken, Kejriwal’ın yönetmeliği eleştirdiğini ve Thackeray’ın onu desteklediğini de sözlerine ekledi.

Böylece Thackeray, “Babasaheb Ambedkar’a hakaret ediyordu” dedi.

Shinde grubu, Kongre ve NCP’nin Maha Vikas Aghadi ittifakında Uddhav Thackeray’i “küçük kardeş” olarak adlandırdığını ve şimdi Kongre’nin Merkez tarafından yayınlanan kararname konusunda sessiz olduğunu söyledi.

Açıklamada, “Bu, Thackeray’ın Kejriwal’ı devlet siyasetinin içine çekerek Kongre’yi zor duruma sokma girişimidir” denildi.

Shinde grubu, ülkenin başkenti olan Delhi’nin her Hint vatandaşına ait olması nedeniyle Birlik hükümetinin kararnamesinin “ulusal çıkar” olduğunu belirterek, Kejriwal’ın “acımasızlığının” kabul edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Delhi’nin siyasi statüsünün 1947’den sonra nasıl değiştiğini anlatan açıklamada, mevcut kararnamenin “tamamen anayasal” olduğu belirtildi.

Shinde liderliğindeki Shiv Sena ayrıca, Bhagwant Mann’ın bakışlarını Maharashtra’ya çevirmeden önce Pencap’ta “kötüleşen yasa ve düzen durumuna” dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Açıklamada, Mann’ın Uddhav Thackeray ile görüşmesinin Thackeray’ın “çaresizliğini” gösterdiği iddia edildi.

()
 
Üst