Ömer Abdullah Jammu ve Keşmir Birlik Bölgesinde Kalıncaya Kadar Meclis Seçimlerine Yarışmayı Reddetti

Srinagar:

Ulusal Konferans lideri Omar Abdullah, Jammu ve Keşmir Birlik bölgesi olarak kalana kadar meclis seçimlerine katılmayı reddetti.

“Hiçbir şey için şansımın olduğunu düşünmüyorum. Başbakanlık makamına talip değilim. Ve kesinlikle bir Birlik Bölgesi'ne liderlik etmeyi arzulamıyorum.

Sayın Abdullah, PTI'ya yaptığı açıklamada, “JK'nin içinde bulunduğu mevcut durumda meclis seçimlerine katılmayacağımı çok açık bir şekilde ifade ettim. Bunu 2020'den bu yana söyledim ve tutumum değişmedi” dedi. Cumartesi günü burada röportaj yapacağız.

Aile kalesi olan Srinagar Lok Sabha koltuğunu Baramulla'dan yarışmaya bırakmanın ardındaki mantık sorulduğunda, Lok Sabha'ya üç kez seçilen Bay Abdullah, kolay yolu seçmenin onun alışkanlığı olmadığını söyledi.

“Neden kavga etmekten çekineyim ki? Evet, siyasi bilgelik Srinagar'dan savaşmamı öneriyor çünkü Tanrı korusun benim için bir aksilik tüm parti için bir aksilik olur. Ama bu aileden birinin ilk kez kavga etmesi değil. Srinagar dışında başka bir koltukta savaştı” dedi.

Bay Abdullah, büyükannesi Akbar Jehan'ın 1984 Lok Sabha anketlerinde Anantnag seçim bölgesinden kazandığını hatırladı.

“Çocukluğumda, 1984'te demokrasinin öldürülmesinden sonra, MLA'ların satın alındığı, ilticaların planlandığı ve babamın hükümetinin devrildiği Anantnag'lı büyükannemle birlikte kampanya yürüttüğümü hâlâ hatırlıyorum.

“Büyükannem Anantnag'da savaştı ve kazandı” diye ekledi.

Bay Abdullah, Baramulla Lok Sabha koltuğundaki mücadelesinin belirli bir adaya karşı değil, “merkezi hükümet ve BJP'nin gücüne” karşı olduğunu söyledi.

“Delhi'de gördüğümüz en büyük saldırı kuzey Keşmir'de. Doğal olmayan ittifaklar kurmak için azami çaba kuzey Keşmir'de gösteriliyor.

“Hatırlarsanız geçtiğimiz Cuma günü Hazratbal'dan çıkarken Apni Partisi lideri Altaf Buhari, Sajad Lone'dan bahsederken biraz aşağılayıcı davranmıştı.

“Ona do *eenton ki imarat* (iki tuğladan oluşan bir bina) adını vermişti. Bu sözleri söyler söylemez kıdemli BJP lideri Tarun Chugh koşarak Srinagar'a geldi, doğrudan Altaf Buhari'nin evine gitti ve Sajad Lone'u oraya çağırdı. Bu ittifakı düzeltin.

“Yani ben bir kişiye karşı savaşmıyorum. Kuzey Keşmir'deki mücadelem BJP'ye karşıdır, sahadaki insanlara verdiği desteğe karşıdır” dedi.

BJP'nin 370. Madde'nin yürürlükten kaldırılmasının ardından Jammu ve Keşmir'deki kalkınmaya ilişkin iddiaları üzerine eski başbakan, insani gelişme açısından herhangi bir ölçüye göre JK'nin ülkenin bazı sözde gelişmiş eyaletlerinden çok daha iyi olduğunu söyledi.

“Yaşam kalitesi açısından JK, Gujarat ve Andhra Pradesh gibi eyaletlerin bile üzerinde yer alıyor. İnsani gelişme endeksini oluşturan matris gibi temel şeyler açısından, bebek ölümleri, anne ölümleri, gelişim, kız çocuk ölümleri açısından eğitim.

“Onlara göre NC hiçbir şey yapmadı ama biz üniversite düzeyine kadar ücretsiz eğitim verdik. Bunu inkar edebilir misiniz? Ülkenin hiçbir yerinde benzeri görülmemiş dönüm noktası niteliğindeki toprak reformlarımızda hiçbir tazminat almadan toprakları insanlara teslim ettik. .

“JK, bugün ülkede Dalitlerin toprak sahibi oldukları için başları dik yürüyebildiği tek yer. Bunu unutabilir miyiz? JK, ülkedeki en düşük yoksulluk oranları arasında yer alıyor. En son ne zaman “JK'da birisinin öldüğünü duydunuz” dedi.

Abdullah, Jammu ve Keşmir'de seçilmiş hükümetler tarafından başlatılan hastane ve üniversite gibi altyapı projelerini sıraladı.

“Hiçbir şey yapmadık demek doğru olur. Size yarattığımız altyapıdan bahsediyorum. Bana ne gösterebilirler? “Bana Khelo Hindistan kayak için kullandıkları altyapının tek bir parçasını değil, kış oyunlarını gösteriyorlar. onlar tarafından inşa edilmiştir.

“Şu anda bahsettikleri bu demiryolu projesi, kaç Başbakan bunun temel taşlarını attı. Merhum Başbakan Indira Gandhi tarafından başlatıldı, iş başladığında ben okuldaydım, sharam karo (Biraz utanın)” dedi. .

Güvenlik durumuyla ilgili olarak Sayın Abdullah, taş atma olaylarında azalma olduğunu kabul ederken, terör saldırıları devam ederken militanlığın hala mevcut olduğunu söyledi.

“Madem her şey normaldi, neden Meclis ve Meclis'i aynı anda oylama yapmadık? Hangi gerekçeleri gösterdiler? Yeterli güvenlik güçleri yok.

“Yeterli güvenlik güçleri yoksa bu, durumun anormal olduğu anlamına gelir, terör tehdidi hala vardır ve bu nedenle ek güçlere ihtiyaç duyarlar” dedi.

Protestoların azalması üzerine Abdullah, ayrılıkçılığı savunanların kalplerinin değişmesinin iyi bir gelişme olacağını söyledi.

“Bütün bunlar kendi tercihleriyle gerçekleştiğinde, Hindistan'ın çıkarlarına aykırı olan insanları ülke için olan insanlara dönüştürdüğünüzde, normal bir durum olduğunu iddia ederim” dedi.

BJP'nin vekilleri desteklemek yerine adaylarını Keşmir'deki Lok Sabha koltuklarına yerleştirme cesareti sorulduğunda Abdullah, “Bırakın onlar kendi adaylarını koysunlar, ben de onların kendi adaylarını koymalarını sağlamaya çalışıyorum.”

“Neden korktuklarını bilmek istiyorum… Uzun boylu liderleri neredeyse sıfıra indiriyorlar. Bize yönelik son saldırılarına rağmen, Ghulam Nabi Azad'a büyük sempati duyuyorum. O, Kongre'de ulusal bir liderdi.” söz konusu.

Bay Abdullah, Bay Azad'ın parlamentodaki bir seçim bölgesinin lideri konumuna düşürüldüğünü söyledi.

“Kendisinin savaşmadığı bir Doda liderine indirgenmiş durumda… Partisi Anantnag'a adaylığını açıkladı, Delhi ona 'otur' demiş olmalı” dedi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)