İsrail Saldırısında Gazze'deki Aile Evinde 23 Kişi Öldü Komedyen: Bakanlık

Hamas'a karşı savaşın başlamasından bu yana Gazze'de 29.000'den fazla insan öldürüldü.

Filistin Bölgesi:

Hamas yönetimindeki bölgedeki sağlık bakanlığına göre, İsrail'in cuma günü düzenlediği hava saldırısında tanınmış bir Filistinli komedyenin Gazze'deki evi yıkıldı, en az 23 kişi öldü ve düzinelerce kişi de yaralandı.

Mahmud Zuaiter'in Gazze'nin merkezindeki Deir al-Balah bölgesindeki aile evinin yerle bir edildiği ve kurbanların çoğunun kadın ve çocuklar olduğu belirtildi.

Saldırıda yaralanan Zuaiter'in Instagram'da 1,2 milyondan fazla hayranı bulunurken, Haberları YouTube'da geniş çapta izlendi.

AFP, Belçikalı dövüş sanatçısı ve aktör Jean-Claude Van Damme'nin Filistinlilere yönelik bir araba reklamı parodisinin viral hale gelmesinin ardından 2014'ün başlarında kendisiyle röportaj yapmıştı.

Reklamda Van Damme hareket eden iki kamyonun üzerinde oturuyorken gösteriliyor. Gazze versiyonu da benzer ancak iki arabanın benzin eksikliği nedeniyle itilmesini içeriyor.

Cuma günkü saldırının ardından internette yayınlanan bir Haberda, 30'lu yaşlarının sonlarında olan Zuaiter'in yaralı bir çocuğu kucağında tuttuğu görülüyor.

“Gazze'yi terk eden herkese karşı sert bir şekilde konuştum ve Tanrı'ya dua ediyordum, lütfen beni Gazze'yi terk etmeye zorlamayın… çünkü Gazze'yi ve halkını çok seviyorum” dediği duyuluyor.

“Fakat görünen o ki Gazze'den ayrılmamızı istiyorlar.”

Daha sonra gözyaşlarına boğuluyor.

AFP İsrail ordusuyla temasa geçti ve daha fazla yorum yapmadan saldırının koordinatlarını ve zamanlamasını istedi.

Saldırı, 7 Ekim'de Filistin sınırına yakın İsrail topluluklarına yönelik saldırıların ardından Hamas'ı yok etmeyi amaçlayan İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki bombardımanına ara vermeden geldi.

AFP'nin İsrail'in resmi rakamlarına dayanan bir çetelesine göre İsrail'de çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.160 kişi öldürüldü, yaklaşık 250 kişi de rehin alındı.

Bölgedeki sağlık bakanlığına göre, İsrail'in misilleme saldırısı Gazze'de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 29.514 kişiyi öldürdü.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)