Bisikletlilere farkındalık için 2 bin 400 kilometre pedal çevirecek

Üniversite öğrencisi Can Niyazi Bad (26), kazalarda hayatını yitiren bisikletlilere dikkat çekmek için Türkiye tipine çıktı.

İstanbul’da yaşayan üniversite öğrencisi Can Niyazi Bad (26) özel bir hedef için pedal çeviriyor. Türkiye cinsine, İstanbul Eminönü’nden 9 Ekim Pazar günü başlayan Bad, Kırklareli, Çanakkale ve Balıkesir’in akabinde İzmir’e ulaştı. Şu ana kadar kent içi ziyaretleriyle, toplam 600 kilometre pedal çeviren Bad, bisikletlilerle bir ortaya geldi.

Bad, kaza kararı hayatını kaybeden bisiklet şoförlerinin ailelerine de taziye ziyaretinde bulundu. Bad, İzmir’de ise 2 yıl evvelki kazada ölen bisikletli Zeynep Aslan’ın babası Reşat Aslan (71) ve annesi Nurten Aslan ile bir ortaya geldi. Bad, İzmir’in akabinde sırasıyla Muğla, Antalya, Mersin, Hatay, Şanlıurfa ve Diyarbakır ile birlikte toplamda 2 bin 400 kilometrelik seyahati tamamlamayı hedefliyor.

.

BİSİKLETLİLER ÖNEMSENMİYOR

Bisiklet çeşidinin emeli hakkında konuşan Can Niyazi Bad, “Bisikletlileri yaşatalım’ diyerek İstanbul’dan yola çıktım. Hem bisikletçiler içindeki dayanışmayı artırmak tıpkı vakitte kaybettiğimiz arkadaşlarımızın ailelerine taziyede bulunmayı istedim. Ailelerin yalnız olmadığını göstermek istedim. Genel olarak motorlu taşıtlar, bisikletlileri bir araç olarak görmüyor. Bisiklet bir araçtır. Bisikletlileri önemseseler, tahminen bir daha kaza olur fakat bu kadar şiddetli kazalar olmaz. Bu bisiklet tipiyle farkındalık yaratmak istedim. Şu an 600 kilometre oldu. Diyarbakır’a kadar süreceğim. Şoförlere bisikletin de bir araç olduğu ve onlara dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatırım” diye konuştu.

Can Niyazi Bad, 1900 kilometrelik yolunun kaldığını belirtip İzmir’in akabinde güzergahının sırasıyla Muğla, Antalya, Mersin, Hatay, Şanlıurfa ve Diyarbakır olacağını belirtti.

,

‘İNSANLARIN KAYBOLUP GİTMESİ YANLIŞSIZ DEĞİL’

Ziyarette gözyaşını tutamayan baba Reşat Aslan ise “Can arkadaşımız, epeyce kutsal bir misyon yapıyor. Keşke sıhhatim yerinde olsa, ben de onunla yola çıkabilsem, yürüsem. İnsanların trafik kazasında kaybolup gitmesi yanlışsız değil. Canlarımızı kaybetmekten öte yanlışlı motorlu araç şoförleri kâfi ceza almadığı için içimiz de yanıyor. Kızımın davasında, 6 yıl 8 ay ceza verildi lakin indirim yapıldı. Ceza, 5 yıl 6 ay 20 güne indi. halbuki 9 yıla kadar mahpus cezası isteniyordu. niye 9 yıl verilmedi. Davamız şu an Yargıtay’da. Yargıtay’dan, sonucun en yüksekten verilmesi nedeni öne sürülerek bozulmasını istiyoruz” tabirlerini kullandı. (DHA)