Amit Shah, Manipur’da Barışı Sağladı, Evden Yerinden Edilenlerin Dönüşü

Amit Shah, Imphal’daki bir yardım kampını ziyaret etti.

İmfal:

Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah, şiddetin vurduğu Manipur’a yaptığı devam eden ziyaretinin üçüncü gününde Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetin barışı mümkün olan en kısa sürede yeniden tesis etmeye ve yerinden edilmiş tüm insanların evlerine dönmesini sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

Bay Shah ayrıca gün boyunca Imphal ve sınır kasabası Moreh’deki üst düzey yetkililerle güvenlik durumunu gözden geçirdi ve onları, şiddeti önlemek ve yağmalanmış silahları bir an önce normale döndürmek için silahlı kişilere karşı sert ve hızlı önlemler almaya yönlendirdi.

İçişleri bakanı, halka Churachandpur, Moreh ve Kangpokpi’deki tepelik bölgelerde temel ihtiyaç maddelerinin ve acil ihtiyaçlar için helikopter hizmetlerinin temin edileceğine dair güvence verdi.

“Kangpokpi’deki bir yardım kampını ziyaret ettim ve orada Kuki topluluğu üyeleriyle tanıştım. Manipur’da barışı mümkün olan en kısa sürede yeniden tesis etmeye ve evlerine dönmelerini sağlamaya kararlıyız.”

Bay Shah, Imphal’da Meitei topluluğu üyelerinin ikamet ettiği bir yardım kampını ziyaret etti ve hükümetin Manipur’u yeniden barış ve uyum yoluna sokma ve insanların bir an önce evlerine dönmesini sağlama kararlılığını iletti.

Kangpokpi’de, Manipur’daki topluluklar arasında uyumu yeniden canlandırmak için hükümete aktif olarak katılmaya istekli olduklarını söyleyen sivil toplum örgütleriyle bir toplantı düzenledi.

Günün erken saatlerinde, içişleri bakanı Myanmar sınırında bulunan Moreh’i ziyaret etti ve eyaletteki güvenlik durumunu değerlendirmek için orada bir gözden geçirme toplantısı düzenledi.

Ayrıca, Kuki topluluğundan bir delegasyon ve Moreh’teki diğer toplulukları temsil eden bir ekiple görüştü ve onlar, hükümetin normale dönme girişimlerine güçlü desteklerini ifade ettiler.

“Manipur ziyaretinin üçüncü gününde, sendika içişleri bakanı Moreh ve Kangpokpi’yi ziyaret etti ve sivil toplum örgütleriyle geniş kapsamlı görüşmeler yaptı. Tepe kabile konseyi, Kuki Öğrenci Organizasyonu, Kuki Şefleri Derneği, Tamil Sangam heyetiyle görüştü. , Moreh’deki Gorkha Samaj ve Manipuri Müslüman konseyi. Delegeler, hükümetin eyalette normalliği yeniden tesis etme girişimlerine güçlü desteklerini ifade ettiler.”

Kangpokpi’de Bay Shah, Kabile Birliği Komitesi, Kuki Inpi Manipur, Kuki Öğrenci örgütü, Thadou Inpi gibi sivil toplum kuruluşlarının delegasyonları ve önde gelen şahsiyetler ve entelektüellerle bir araya geldi. Churachandpur, Moreh ve Kangpokpi’deki ihtiyaçlar karşılanacak.

Bu arada, Başbakan N Biren Singh, halkı güvenlik güçlerinden yağmalanan silahları teslim etmeye çağırdı ve yetkisiz ve yasadışı silah ve mühimmat bulundurduğu tespit edilen herkese karşı yasal işlem yapılması konusunda uyardı.

Başbakan imzalı bir açıklamada ayrıca Manipur’daki tüm ilgililere yolları kapatmamaları veya güvenlik personeli ile yardım malzemelerinin serbest dolaşımını engellememeleri çağrısında bulundu.

Singh, bu tür barikatların güvenlik ve polis personelinin silahlı grupların saldırılarına zamanında yanıt vermesini son derece zorlaştırdığını söyledi.

İçişleri bakanı dört günlük bir ziyaret için Manipur’da bulunuyor ve eyalette barışı yeniden sağlamak için çaba harcıyor.

Salı günü, Meitei ve Kuki grupları barışa olan bağlılıklarını dile getirdiler ve sorunlu eyalette normale dönmek için çalışacaklarına dair güvence verdiler.

Bay Shah ayrıca Salı günü Imphal’da Manipur Polisi, Merkezi Silahlı Polis Kuvvetleri (CAPF’ler) ve Ordu’nun üst düzey yetkilileri ile bir güvenlik incelemesi toplantısı düzenledi.

Manipur’un barış ve refahının hükümetin en büyük önceliği olduğunu söylemiş ve onlara barışı bozan her türlü faaliyetle kesinlikle mücadele etmeleri talimatını vermişti.

Manipur’da etnik çatışmaların başladığı 3 Mayıs’tan bu yana içişleri bakanı kuzeydoğu eyaletini ilk kez ziyaret ediyor.

Eyalet, iki haftadan uzun süredir devam eden görece bir durgunluğun ardından, Pazar günü isyancılar ve güvenlik güçleri arasında ani bir çatışma ve ateş patlamasına tanık oldu. Yetkililer, çatışmalarda ölenlerin sayısının 80’e çıktığını söyledi.

Etnik şiddet ilk olarak, Meitei topluluğunun Planlanmış Kabile (ST) statüsü talebini protesto etmek için 3 Mayıs’ta dağlık bölgelerde düzenlenen ‘Kabile Dayanışma Yürüyüşü’nden sonra patlak verdi.

Şiddetten önce, Kuki köylülerinin yedek orman arazisinden çıkarılmasıyla ilgili gerginlik yaşandı ve bu da bir dizi küçük çaplı ajitasyona yol açtı.

()