Uludağ’da ‘hafta sonu’ klasiği

Kış turizminin kıymetli kayak merkezlerinden Uludağ, bu hafta sonu da tatilcilerin uğrak yeri oldu. Hem kayak pistleri birebir vakitte oteller, günübirlik tatilcilerle dolup taştı.

17 otel, tesis ve 5 bin yatak kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kış ve tabiat sporları merkezi olan Uludağ’da, hava sıcaklığı sıfırın altında 3 derece, kar kalınlığı ise 40 santimetre olarak ölçüldü. Kar yağışı olmaması karşın Uludağ’da, bu hafta sonu da günübirlik tatilcilerle doldu. Yerli ve yabancılar, pistlerde yoğunluk oluşturarak kayak yapmanın keyfini yaşadı.

Günübirlik tıp ile İstanbul’dan geldiğini söyleyen Selin Gündoğan, “Çok hoş eğleniyoruz, her şey epeyce hoş gidiyor. Yoğunluk olarak da çok uygun görünüyor. Biz hayli eğleniyoruz. Çıkın, çıkın gelin. Uludağ’a birinci defa geldim. Her şey hayli hoş. Biraz üşüyoruz, o da olağan. Az evvel kayak yapmayı denedim. Yere düştüm, tekrar denemeyi düşünmüyorum” dedi.

Semra Aydemir de “İstanbuldan günübirlik olarak geldik. Birinci kere geldim ve epey sevdim. Kayak yapmayı düşe kalka öğrendik. Daha doğrusu öğrenemedik. Düşe kalka kayıyoruz, herkese tavsiye ederim” diye konuştu.

Her yıl 2 ya da 3 defa Uludağ’a geldiğini belirten “Yasin Can Fazilet “Kaymak için burayı tercih ediyoruz. Çok zevkli. Tabiatı ve ortamı gereği fazlaca hoş bulduğumuz bir yer. Pandemi periyodunda beşerler epey bunaldı. Bunaldığı için de beşerler kendilerini bu biçimde turistik yerlere atıyor. Biz de o yüzden Uludağ’ı tercih ediyoruz” sözlerini kullandı.

Selin Gündoğan…

‘HAVA ÇOK SOĞUK, DONUYORUM’

Alanya’dan hafta sonu tatili için Uludağ’a gelen Şeyma Şahin ise “İlk sefer geliyorum. Burası fazlaca hoş, fazlaca eğlenceli fakat biraz sıkıntı. Düşe kalka kayıyoruz. Birinci sefer kayak yapmayı deniyorum. Hava epeyce soğuk. Alanya asla bu biçimde değil, donuyorum. Yaz turizmine alışık olduğum için, buraya hiç alışık değilim. O yüzden biraz zorlanıyorum. Fakat bir daha de fazlaca sevdim ve her vakit gelmek istiyorum” dedi. Hemşire olduğunu söyleyen Sedat Şeker de İstanbuldan geliyorum. Hemşireyim. Fırsat bulduk, kaçtık. çok eğlenceli, hoş. Düşe kalka bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Pandemi periyodunda sıhhat çalışanları olarak güç ve dertli günler geçirdik” dedi.

JANDARMADAN KAYAK PİSTİNDE DEVRİYE

Jandarma grupları de Uludağ’daki önlemlerini sürdürüyor. Tatilciler, hem pandemi kurallarına uymaları birebir vakitte kaybolmamaları için sık sık uyarılıyor. Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri de rastgele bir olumsuzluk yaşanmaması için kayak pistinde kar motorlarıyla daima devriye geziyor. Ulusal park gişelerinden itibaren ise kış lastiği ve zincir denetimi yapılıyor. Kış lastiği ve zinciri olmayan araçların oteller bölgesine geçişine müsaade verilmiyor.

DHA