Tayvan Olimpiyat Efsanesi Aamir Khan Dangal'da Hayat Hikayesini Buldu

EğlenceAvcısı

Active member
Tayvan'ın ilk Olimpiyat altın madalyalı sporcusu Chen Shih-hsin, “Birkaç yıl önce Dangal'ı Çince altyazıyla izlediğimde, güreşçilerin babasıyla kendi babam arasında inanılmaz bir benzerlik fark ettim” diyor.

Chen, 2004 Atina Olimpiyatları'nda Taekwondo'da kadınlar sinek sıklet kategorisinde (49 kilo kategorisi) altın madalya kazanarak Tayvan'ın 72 yıllık altın madalya hasretine son verdi. Kendi anayasası ve yasama organı olan kendi kendini yöneten bir demokrasi olmasına rağmen Tayvan, Olimpiyatlarda “Çin Taipei” adlı hayali bir isimle yarışıyor – ne Çin'in bir parçası ne de sadece Taipei şehrinden (ada ülkesindeki 23 şehirden biri) oluşuyor.

“Babam filmde tasvir edilen baba gibi çok sert bir öğretmendi. Bana karşı daha da sert davrandığını hissediyorum,” diyor Chen, Tayvan'ın yarı iletken merkezi Hsinchu yakınlarındaki Xinfeng kırsal kasabasındaki Taekwondo okulunda yaklaşık 100 çocuğa ders verirken.

“Evet, tıpkı Dangal'daki karakterler gibi babamın cesaretini ve sertliğini miras aldığım için beni eski kalıpların bir parçası olarak görebilirsiniz,” diye itiraf ediyor hayat hikayesi dramatik ve duygusal iniş çıkışlarla dolu Chen.

Annesi Tayvan'ın yerli Atayal topluluğundan olduğu için yarı yerli. Babası Chen Wei-hsiung, Taipei'de bir Tekvando eğitim merkezi işletiyor ve onu beş yaşındayken dövüş sanatlarıyla tanıştırdı. Chen, 15 yaşındayken 1994'te Cayman Adaları'ndaki Dünya Kupası'nda ilk kez yer alarak dünya sahnesinde iz bırakmıştı. İki yıl sonra, Brezilya'da ikinci dünya şampiyonluğunu elde etti.

Ancak kariyeri kısa bir süre sonra beklenmedik bir dönüş yaptı. “Babamın amansız baskısından nefret ederdim. Bir gün, 18 yaşındayken onunla tartıştım ve evden kaçtım,” diye açıklıyor Chen, dünya şampiyonundan Tayvan'daki büfelerde betel cevizi satan yarı çıplak genç kadınlar için kullanılan bir terim olan “betel cevizi güzelliğine” dönüşümünü hatırlayarak.

Ailesini ve Taekwondo'yu bıraktıktan sonra Chen, Taichung'da betel cevizi ve diğer ürünleri satarak hayatta kaldı. “Kendimi bir asi gibi hissettim, tıpkı milli takıma katıldıktan sonra isyan eden Bollywood filmindeki kız gibi. Ama onun açık sözlü meydan okumasının aksine, ben sadece ayrıldım,” diyor Chen.

Üç yıl sonra, bir radyo reklamında, yaşlanan anne ve babasına doğum gününde bakamayan bir oğul hakkındaki dokunaklı bir cümle onu eve dönmeye yöneltti. Babasıyla yeniden bir araya gelince, antrenmanlarına devam etme ve birlikte bir Olimpiyat hayalini kovalama sözü verdi. Ancak, kaybedilen üç yıl ona, Taekwondo'nun Olimpiyat madalyası sporu olarak ilk kez sahneye çıktığı 2000 Sidney Olimpiyatları'nda yarışma şansını kaybettirdi.

Chen, “Üç yıl boyunca tek başıma olmak beni güçlendirdi ve Sidney Oyunları'nı kaçırmış olmanın verdiği hayal kırıklığıyla başa çıkmama yardımcı oldu” diye açıklıyor.

Yenilmez ruhu ve babasının sarsılmaz desteği, sonraki dört yıl boyunca yaptığı zorlu hazırlıkları besledi. “Atina'ya ulaştığımda, en büyük düşmanım Küba, Nepal, Kanada veya Nikaragua'dan rakiplerim değil, kendimdi,” diye düşünüyor.

“Olimpiyat altını bizim ortak hayalimizdi.” Chen devam ediyor, “Bir Tekvando salonu açmak ve onu onlarca yıl işletmek babamın hedefi olduğu kadar benim de hedefimdi. Onun nihai hedefi spor salonuna Olimpiyat altın madalyası getirmekti.”

Chen, 26 Ağustos'ta Kübalı rakibi Yanelis Labrada'yı yenerek “görünmez” ülkesi, kendisi ve en önemlisi babası için ilk altın madalyayı kazanarak tarihe geçti.

“Yıllar boyunca sayısız maça çıktım, çok gözyaşı döktüm ve çok sayıda sakatlık biriktirdim. Atina'daki o final maçı buna değdi,” diye ifade ediyor.

Chen 25 yaşında emekli olmaya karar verdi. “Geçtiğimiz yirmi küsur yıl zorluydu, ancak babamın titiz eğitimi sayesinde ciddi yaralanmalardan kaçındığım için şanslıydım,” diye belirtiyor.

Olimpiyat hayalini gerçekleştirmesine rağmen Chen'in hayatı sürükleyici bir film senaryosuna benzemeye devam etti. Spor psikolojisi alanında doktora yaptı, önde gelen bir üniversitede doçent pozisyonu elde etti ve iki çocuklu bir aile kurdu. Ancak kişisel çalkantılar tekrar başladı.

Bir meslektaş koçla yaşadığı iddia edilen evlilik dışı ilişki itibarını zedeledi, üniversite görevinden istifa etmeye, evini terk etmeye ve kızının velayetini yabancılaştığı kocasına vermeye zorladı. Yine de Chen küllerinden yeniden doğdu ve oğluyla birlikte Xinfeng'e taşındı.

Chen bugün, Taipei'nin kalabalığından ve halkın gözünden uzakta, kendi kurduğu dojang'ında yerel çocuklara Taekwondo öğretiyor. Atina Olimpiyat altın madalyası babasının evinde bulunsa da, artık Taekwondo okulunda altın madalya kazanmayı hayal ediyor.

(Suvam Pal, Taipei merkezli TaiwanPlus haber kanalında çalışıyor)