Sümela açıldı, bayramda doldu

Sümela Manastırında onarım çalışmaların yüzde 95’lik kısmı tamamlanmasının akabinde ziyarete açıldı. Çalışmaların kalan kısmı bu yıl ortasında tamamlanması beklenirken artık tekrar ziyarete kapanmayacak.

Türkiye’nin en değerli inanç turizmi merkezlerinden biri olan Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi’ndeki tarihi Sümela Manastırı’nda yaklaşık 6 yıl evvel başlayan onarım ve kaya güçlendirme çalışmalarında yüzde 95’lik kısmı tamamlanarak geçtiğimiz Pazar günü ziyarete açıldı. Manastırda çalışmaların kalan kısmı bu yıl ortasında tamamlanacağı ve artık tekrar ziyaretçilere kapanmayacağı belirtilirken, Ramazan Bayramında adeta ziyaretçi akınına uğradı.

Her gün saat 08.00-19.00 saatleri içinde ziyaretçilere açık olan Sümela Manastırını iki günde ziyaretçi sayısı 5 bini geçerken, bilhassa Arap turistlerin ilgisi dikkat çekti.
22 Eylül 2015 tarihinde onarım çalışmaları niçiniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nda kaya güçlendirme ve onarım çalışmaları 2016 yılı Şubat ayında başlamıştı.

24 endüstriyel dağcı ve 5 mühendisin bulunduğun takım ile başlayan onarım çalışmalarında çelik halat çekme ve sabitlendirme çalışmaları yapılırken büyük boyutlardaki kaya kesimlerinin stabilizasyonunun sağlanması ve sabitlenmesi gerçekleştirildi. Onarım çalışmalarında en âlâ ve uzun müddetli güvenlik düzeyine ulaştırılması için kaya tutucu bariyerler inşa edilirken Manastır için büyük tehlike oluşturan 10 bin tonluk kaya 16 metrelik demir ile birleştirilerek sabitlendirildi.

Yurt içi ve yurt haricinden ziyaretçi akınına uğrayan Sümela Manastırı, yaklaşık 2 yıl süren pandemi devri ve 6 yıl kadar süren onarım çalışmaları ötürüsıyla ziyaretçi sayısında kıymetli ölçüde azalma olmuştu.

Manastırda restoran çalışmalarının büyük oranda tamamlanmasının akabinde bu yılki turizm döneminde ziyaretçi sayısında kıymetli oranda artış yaşanması bekleniyor

“8 YIL ORTADAN daha sonra GELDİM”
Ziyaretçilerden Oğuzhan Ergün 8 yıl ortadan daha sonra Sümela’ya geldiğini söz ederek “Ankara’dan geliyoruz. Sümela’ya daha evvel gelmiştim lakin eşim gelmemişti. Hem kültürel bir seyahat olsun birebir vakitte memleketlerimizi gezelim dedik. Kendi topraklardaki kültürleri öğrenelim, vesilesi ile Trabzon’a geldik. En son yaklaşık 8 yıl evvel gelmiştim. Tadilat hoş olmuş yapılan işleri fazlaca beğendik. Kayalar düşmesi diye ağlarla örülmüş hayli başarılı buldum. Geldiğimizden dolayı mutluyuz” dedi.

“ÇOK ETKİLEYİCİ”

Restorasyon çalışmasını beğendiğini belirten Simge Kapusuz, “İstanbul’dan geliyoruz. Sümela Manastırına ve Trabzon’a birinci defa geliyorum burası hayli etkileyici bir ortam. Sislerin içinde olması bizi fazlaca etkiledi hayli beğendik. Biraz kalabalık, çok şad kaldık. Mutlaka bu biçim tarihi yerlerin kıymetlendirilmesi, onarım çalışmasının yapılması gerekiyordu. Şu anda da çok hoş olmuş. Yepyeni üzere gösterilen bir çalışma yapılmış, çok hoş hayli beğendik” diye konuştu.

“EKSİKLER VAR”

İzmir’den gelen Mustafa Çatal ise “İzmir’den geliyoruz. Trabzon’a ve Sümela manastırına birinci sefer geliyorum. Onarım çalışmalarında eksikler bulunmasına karşın hoş olmuş . Tamamlandığında epey daha hoş olacağını düşünüyorum. Geldiğimiz için hayli memnunuz. Yetkililere çalışmalarından dolayı fazlaca teşekkür ederim” derken, birinci defa Sümela’yı ziyarete geldiğini belirten Tuğçe Çatal ise “İzmir’den geliyorum. Daha evvel gelmemiştik, hakikaten çok hoş her yeri gezebiliyoruz. Gereçlerde kalktığı vakit fazlaca daha hoş manzara olacak diye düşünüyorum. Yetkililer yeterli çalışmış hoş olmuş. çabucak sonrasında yine gelmeyi düşünüyoruz. Yollarımız biraz daha hoş olursa hayli daha âlâ olur” sözlerini kullandı.
İHA