Muhalefeti Birleştiren Yeni Parlamento Binası Açılışını Boykot: 10 Puan

semaver

New member
Başbakan Modi, Pazar günü yeni parlamento binasının açılışını yapacak.


Yeni Delhi:
Hindistan’ın yeni parlamentosunun Pazar günü Yeni Delhi’de açılışı, 19 parti törene katılmayacağını açıkladığından, muhalefetin neredeyse sıfır temsiliyle Pekin veya Pyongyang’daki bir etkinliğe benzeyebilir.

İşte bu hikaye için 10 maddelik rehberiniz:


  1. Kongre, Aam Aadmi Partisi (AAP), Trinamool Kongresi, Dravida Munnetra Kazhagam (DMK), Sol, Rashtriya Janata Dal (RJD), Janata Dal-United (JDU), Milliyetçi Kongre Partisi (NCP), Samajwadi Partisi, Uddhav Thackeray’s Shiv Sena fraksiyonu ve diğerleri Çarşamba günü etkinliğin bir parçası olmayacaklarını söyledi.


  2. Muhalefet partileri, Başbakan Narendra Modi’nin gelecek yıl yapılacak ulusal seçimler öncesinde siyasi bir açıklama yapmak üzere Başkan Droupadi Murmu yerine yeni parlamentoyu göreve başlama planlarını kınadılar.


  3. Bazıları, ulusun babası Mahatma Gandhi’den kökten farklı görüşleri paylaşan ve uzun süre hapsedildikten sonra İngilizlere ömür boyu sadakat sözü veren Hindutva ideoloğu VD Savarkar’ın doğum yıldönümünde etkinliğin planlanmasını da eleştirdiler.


  4. “Başbakan Modi’nin Cumhurbaşkanı Murmu’yu tamamen saf dışı bırakarak yeni parlamento binasını tek başına açma kararı, yalnızca ağır bir hakaret değil, demokrasimize doğrudan bir saldırıdır… Bu onursuz eylem, Cumhurbaşkanı’nın yüksek makamına hakarettir ve mektuba ve anayasaya aykırıdır.” Muhalefet partileri yaptıkları açıklamada, “Anayasanın ruhu, ulusun ilk kadın Adivasi Başkanını kutladığı katılım ruhunu baltalıyor” dedi.


  5. “Amansızca Parlamento’nun içini boşaltan Başbakan için demokratik olmayan eylemler yeni değil. Muhalefet Milletvekilleri, Hindistan halkının sorunlarını gündeme getirdiklerinde diskalifiye edildi, askıya alındı ve susturuldu… Demokrasinin ruhu atıldığında Meclis’ten çekilip yeni binada değer görmüyoruz” dediler.


  6. Hükümetten Birlik Bakanı Hardeep Singh Puri Salı günü Kongre’yi Hindistan’ın ilerlemesinde “ulusal ruh ve gurur duygusundan” yoksun olmakla suçladı.


  7. Eski Başbakan Indira Gandhi’nin 24 Ekim 1975’te Parlamento Ek binasının açılışını yaptığını ve halefi Rajiv Gandhi’nin 15 Ağustos 1987’de parlamento kütüphanesinin temelini attığını söyledi. , o zaman neden bu zamanın hükümet başkanı yapamıyor? Bu kadar basit” dedi.


  8. Kıdemli Kongre lideri Jairam Ramesh karşı çıktı: “SUV-Kendi Kendini Gasp Eden Vishwaguru-kendini büyütmek için Parlamentoyu çoktan ilhak etti. bir yandan ve sadece Demokrasi Tapınağı’nı değil, aynı zamanda kutsal kutsal yerinin açılışını yapmak.”


  9. Maliyetinden binanın tepesindeki ulusal amblemdeki aslanların alışılmadık vahşetine kadar, yeni parlamentonun inşaatı – 2020’de koronavirüs pandemisinin zirvesinde ilan edildi – kendisini tartışmalar içinde buldu.


  10. Hükümet, Hindistan’ın mevcut parlamento binasının 1927’de İngiliz yönetimi altında inşa edildiğini ve çok küçük büyüdüğünü söyledi. Aralık 2020’de yeni binanın temelini atan Başbakan Modi, bunun “kendi kendine yeten bir Hindistan”ın ayrılmaz bir parçası olacağını söyledi. Sırasıyla mevcut 543 ve 250 ile karşılaştırıldığında alt mecliste 888 ve üst mecliste 300 üyeyi barındıracak ve Modi hükümetinin Yeni Delhi’nin Central Vista adlı tarihi merkezini yeniden geliştirme planının bir parçası.
yorum gönder
 
Üst