Kenya’da Tarikat Üyelerinden Şüphelenilen 47 Ceset Bulundu: Polis

EğlenceAvcısı

Active member
Tarikat takipçilerinin kendilerini açlıktan öldürdüğüne inanılıyor. (temsili)

Nairobi, Kenya:

Kenya polisi Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkenin doğusunda 26 şüpheli tarikat üyesinin daha cesetlerini bulduğunu ve hareketle bağlantılı ceset sayısını 47’ye çıkardığını söyledi.

Sahil kasabası Malindi yakınlarındaki bir AFP fotoğrafçısı, beyaz tulum giyen ve maskeli arama ekiplerinin başka cesetleri aramak için bölgede kazmaya devam ettiğini gördü. Birkaç ceset zaten beyaz plastik örtüye sarılmıştı.

Kenya’nın doğusundaki Malindi’deki cezai soruşturma başkanı Charles Kamau, “Bugün 26 ceset daha çıkardık ve bu, o yerden toplam ceset sayısını 47’ye getiriyor” dedi.

Aramanın sadece cesetler için değil, tarikattan kurtulanlar için de devam ettiğini söyledi. Polis, geçen hafta ilk cesetlerin bulunmasının ardından operasyon başlattı.

Malindi yakınlarındaki Shakahola’da 800 dönümlük (325 hektar) bir orman alanı arama operasyonu için kapatıldı.

İçişleri Bakanı Kithure Kindiki bölgeyi Salı günü ziyaret edeceğini duyurdu.

Bu, Good News International Church adlı hareket hakkında kapsamlı bir soruşturma başlattı. Polis, takipçilerine “İsa ile tanışmak” için kendilerini aç bırakmalarını söyleyen kilisenin lideri Makenzie Nthenge’yi çoktan tutukladı.

Nthenge kendini polise teslim etti ve yerel basına göre, ebeveynlerinin nezaretinde iki çocuğun açlıktan ölmesinden sonra geçen ay suçlandı. O zamandan beri 100.000 Kenya şilini (700 $) kefaletle serbest bırakıldı.

Yerel basında çıkan haberlere göre polis Nthenge’nin altı takipçisini daha tutukladı.

Üyeler Ölümüne Oruç Tutuyor

Polise kilisenin eylemleri hakkında bilgi veren insan hakları grubu Haki Africa’nın bir üyesi olan Hüseyin Halid, yetkililer tarafından bulunan kilisenin bir üyesinin fiziksel sıkıntı içinde olmasına rağmen yemek yemeyi reddettiğini söyledi.

Khalid, AFP’ye “Buraya getirildiği anda kesinlikle ilk yardım yapılmasını reddetti ve ağzını sıkıca kapattı, temelde yardım almayı reddetti ve ölene kadar orucuna devam etmek istedi.”

Kilisenin bazı üyelerinin hala yakındaki ormanda yetkililerden saklandığına inanıyordu.

“Bu, sorunun büyüklüğünü gösteriyor, bu da hala birçok kişinin hala dışarıda olduğunu ve muhtemelen her geçen saniye ölmekte olduğunu açıkça gösteriyor.”

Hükümeti, aramaya yardım etmesi için asker göndermeye çağırdı, böylece inananlar kendilerini açlıktan ölmeden önce bulunabilirler.

Ancak İçişleri Bakanı Kindiki tweet attı: “Yeterli güvenlik görevlisi konuşlandırıldı ve 800 dönümlük ormanın tamamı kapatıldı ve suç mahalli ilan edildi.”

Tweet’inde, “Shakahola Ormanı Katliamı” olarak adlandırdığı şeyi “anayasal olarak kutsal kabul edilen insan hakkının en açık şekilde kötüye kullanılması ibadet özgürlüğü” olarak nitelendirdi.

“Devlet din özgürlüğüne saygılı olmaya devam ederken” sorumluların “ağır ceza” ile karşı karşıya kalması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Gelecekte her kilise, cami, tapınak veya sinagog için daha sıkı düzenlemeler (öz denetim dahil)” olması gerektiğini söyledi.

()