İsrail-Hamas Savaşı Ramazan Arifesinde Kuşatılmış Gazze'de Şiddetleniyor

Gazze'deki savaş, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e saldırmasının ardından çıktı (Dosya)

Pazar günü Gazze'de İsrail güçleri ile Hamas görevlileri arasında ölümcül çatışmalar yaşandı ve Müslümanların kutsal Ramazan ayı arifesinde, mağlup Filistin topraklarını korkunç bir insani kriz sarsarken görünürde hiçbir kuvvet yoktu.

Gıda yardımı taşıyan bir İspanyol yardım gemisi, Kıbrıs'tan BM'nin defalarca kıtlık konusunda uyardığı Gazze Şeridi kıyısına doğru yola çıkmaya hazırlanıyor.

Yardım kuruluşları, İsrail'in Gazze'yi neredeyse tamamen kuşatma altına aldığı Ekim ayından bu yana grupların temel insani ihtiyaçları karşılamak için gereken malzemelerin yalnızca bir kısmının Gazze'ye girmesine izin verildiğini söylüyor.

Akdeniz boyunca Kıbrıs'tan yaklaşık 370 kilometre (230 mil) uzaklıkta bulunan Muhammed Harara, yardımın ulaşmasını umarak Gazze kıyısında durdu.

“Bu sabahtan beri bekliyorum çünkü yarın mübarek Ramazan ayının başlangıcı ve durum çok trajik” dedi.

Sivil toplum kuruluşu Open Arms, teknesinin 200 tonluk yiyecek taşıyan bir mavnayı çekeceğini ve ortağı ABD'li yardım kuruluşu World Central Kitchen'ın daha sonra bunu Gazze kıyılarına boşaltacağını söyledi.

Kıbrıs hükümeti sözcüsü Konstantinos Letymbiotis, Kıbrıs Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, uçağın “önümüzdeki saatlerde” yola çıkmasının beklendiğini söyledi.

Ürdün, ABD, Fransa, Belçika ve Mısır uçakları Pazar günü Gazze'nin kuzeyine paraşütle yardım attı, ancak Birleşmiş Milletler'in bölgedeki yardım koordinatörü, bölgedeki 2,4 milyon insana yardım sağlamanın en iyi yolunun karadan daha fazla yardım sağlamak olduğunu söyledi.

Kirin arasından seçim yapmak

AFPTV görüntüleri, havadan atılan gıda paketlerinden bazılarının çarpışma anında parçalanarak, sakinlerin ellerinden geleni kurtarmak için toprağı karıştırmasına neden olduğunu gösterdi.

Hamas yönetimindeki Gazze'de geniş alanların bombalanmış çorak bir araziye dönüştüğü sağlık bakanlığına göre, 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e saldırısıyla başlayan savaşta çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 31.045 Filistinli öldürüldü.

ABD, Katar ve Mısırlı arabulucuların katıldığı haftalarca süren görüşmelerde, İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumların serbest bırakılması karşılığında, altı haftalık bir ateşkes ve Hamas görevlilerinin hâlâ elinde tuttuğu rehinelerin çoğunun serbest bırakılması hedeflendi.

Amaç, Suudi Arabistan ve diğer birçok Müslüman ülkenin, hilalin görülmesinin ardından Pazartesi günü başlayacağını söylediği Ramazan ayı başında çatışmaları durdurmaktı.

Yaklaşık 1,5 milyon kişinin sığınmaya çalıştığı ancak İsrail'in güneydeki şehre yönelik kara operasyonu tehdidi ve İsrail bombardımanı nedeniyle hâlâ risk altında olduğu Refah'ta yaşayan 40 yaşındaki Ahmed Kamis, bu yılki Ramazan'ın “tamamen acı” olduğunu söyledi. .

İsrail'in hayatta kalan rehinelerin tam listesini talep etmesi ve Hamas'ın İsrail'e tüm askerlerini Gazze'den çekmesi çağrısında bulunmasının ardından her iki taraf da birbirini ateşkes anlaşmasına varamamakla suçladı.

İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz, Hamas'ın “Ramazan ayının ibadet ayı olmaktan çıkıp kan ayına geçmesini” istediğini söyledi.

Hamas şefi İsmail Haniyeh, İsrail'in “anlaşmaya varamamanın sorumluluğunu taşıdığını” ancak İslamcı hareketinin “müzakereleri sürdürmeye açık” olduğunu söyledi.

Ateşkes görüşmeleri hakkında bilgi sahibi bir kaynak AFP'ye, Ramazan ayının ilk yarısında bir anlaşmaya varılması amacıyla “özellikle önümüzdeki 10 gün içinde diplomatik bir baskı olacağını” söyledi.

Fahiş fiyatlar

ABD Başkanı Joe Biden Cumartesi günü İsrail'in sağcı Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya karşı artan sabırsızlığını vurguladı ve MSNBC kanalına İsrail liderinin “alınan eylemler sonucunda kaybedilen masum hayatlara daha fazla dikkat etmesi gerektiğini” söyledi.

Biden, bu aşamada Netanyahu'nun savaşa yaklaşımının “İsrail'e yardım etmekten çok İsrail'e zarar verdiğini” söyledi.

Halen Gazze'de tutulan çaresiz rehine ailelerinin ve hükümetini eleştirenlerin baskısı altındaki Netanyahu, Pazar günü Biden'ın yorumlarını reddetti ve İsraillilerin çoğunun “Hamas'ın geri kalan terörist taburlarını yok etmek için attığımız eylemi” desteklediğini söyledi.

İsrail ordusunun “en az 13.000 terörist savaşçıyı” öldürdüğünü söyledi ancak rakamın nasıl elde edildiğine dair ayrıntı vermedi.

İsrail resmi rakamlarına göre, Hamas'ın savaşı başlatan saldırısı çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.160 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Hamas operasyonlarında ayrıca yaklaşık 250 rehine alındı ve bunların düzinelercesi Kasım ayında bir haftalık ateşkes sırasında serbest bırakıldı. İsrail, 99 rehinenin hayatta olduğuna ve 31 kişinin öldüğüne inanıyor.

BM, gıda ve diğer yardımların ulaştırılması için Gazze'nin kuzeyine erişimde özellikle zorluk yaşandığını bildirdi.

Bölge sakinleri, güneyde mevcut olanların fahiş fiyatlara satıldığını ve bunun da bu Ramazan'ı eşi benzeri olmayan bir hale getirdiğini söylüyor.

Gazze'den Refah'a göç eden diş hekimi Hassuna, kutsal ayı evde kutlamak yerine “ne yazık ki yerinden edilme, acı ve baskı içinde yaşayacağımız açık” dedi.

Deniz kıyısında bekliyorum

Ramazandan önceki gün Gazze sağlık bakanlığı 24 saat içinde 85 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

İsrail ordusu, askerlerinin önceki gün Gazze'nin merkezinde ve güney Gazze'nin Han Yunus bölgesinde çıkan çatışmalar sırasında 30 operasyonel personeli öldürdüğünü söyledi.

Biden geçtiğimiz Perşembe günü, ABD ordusunun deniz yoluyla daha büyük yardım sevkiyatını kolaylaştırmak için Gazze kıyısında geçici bir iskele inşa edeceğini ancak Pentagon'a göre bunun 60 güne kadar süreceğini açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı, Cumartesi günü Virginia'dan “geçici bir iskele kurmaya yönelik ilk ekipmanı” taşıyan bir geminin ayrıldığını belirtirken, Gazze'de deniz yardımı hazırlıklarının devam ettiği belirtildi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, sosyal medya platformu X'te, Gazze'de “ihtiyacı olanlara” gidecek yardımların alınacağı “deniz iskelesi” hazırlıklarını denetlediğini söyledi.

Bölgenin güneyinde, kamyonlar ve buldozerler sahil yolunu temizleyerek bir işçinin söylediğine göre bu, yardımın deniz yoluyla ulaşması için hazırlık yapma girişimiydi.

Daha kuzeyde Muhammed Ebu Baid kıyıda bekliyordu.

“Görene kadar inanmayacağız” dedi.