Hindistan Ekonomisinin 2024'te %6,5 Büyümesi Öngörülüyor: BM Ticaret Kuruluşu UNCTAD

Küresel büyümenin 2024'te yüzde 2,6 olması, 2023'teki yüzde 2,7'den biraz daha yavaş olması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler:

BM tarafından hazırlanan ve çokuluslu şirketlerin tedarik zincirlerini çeşitlendirmek için üretim süreçlerini ülkeye yaymasının Hindistan ihracatı üzerinde olumlu bir etki yaratacağını belirten bir rapora göre, Hindistan ekonomisinin 2024 yılında yüzde 6,5 oranında büyümesi bekleniyor.

BM Ticaret ve Kalkınma (UNCTAD) Salı günü yayınladığı raporunda Hindistan'ın 2023'te yüzde 6,7 büyüdüğünü ve 2024'te yüzde 6,5 büyüyerek dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomisi olmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Raporda, “2023'teki genişleme, güçlü kamu yatırım harcamalarının yanı sıra tüketici hizmetlerine yönelik güçlü yerel talepten ve ülkenin ticari hizmet ihracatına yönelik güçlü dış talepten yararlanan hizmetler sektörünün canlılığından kaynaklandı.” ifadesine yer verildi ve bu faktörlerin şu şekilde ifade edildiği belirtildi: 2024 yılında Hindistan'daki büyümeyi desteklemeye devam etmesi bekleniyor.

Raporda ayrıca, Çin'e atıfta bulunarak çokuluslu şirketlerin tedarik zincirlerini çeşitlendirirken bir üretim üssü olarak Hindistan'a giderek daha fazla odaklandıkları belirtildi.

“Görünümde, tedarik zincirlerini çeşitlendirmek için üretim süreçlerini Hindistan'a genişleten çokuluslu şirketlerin artan eğilimi Hindistan'ın ihracatı üzerinde de olumlu bir etki yaratacak, emtia fiyatlarındaki ılımlılaşma ise ülkenin ithalat faturasına faydalı olacaktır” dedi.

Geçtiğimiz hafta, dünya çapında başlatılan '2024 Sürdürülebilir Kalkınmanın Finansmanı Raporu: Bir Yol Ayrımında Kalkınmanın Finansmanı' başlıklı amiral gemisi, Güney Asya'daki, özellikle de Hindistan'daki yatırımların güçlü kalmaya devam ettiğini belirtti.

Hindistan'ın, ülkeyi gelişmiş ekonomilerin tedarik zinciri çeşitlendirme stratejileri bağlamında alternatif bir üretim üssü olarak gören çok uluslu şirketlerin artan ilgisinden yararlandığını ve açıkça Çin'e atıfta bulunduğunu ekledi.

UNCTAD raporu, Hindistan Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yakın vadede sabit tutmasının beklendiğini, kısıtlanan kamu tüketim harcamalarının ise güçlü kamu yatırım harcamaları ile dengeleneceğini belirtti.

Ancak diğer Güney Asya ülkelerinde ekonomik büyüme daha zayıf kalıyor. Bölgedeki üç ülkenin (Bangladeş, Pakistan ve Sri Lanka) hâlihazırda IMF programları kapsamında olduğu ve bu programların koşullarının, etkileri en çok düşük gelirli hane halkları tarafından ciddi şekilde hissedilen sıkı para politikaları ve mali kemer sıkma önlemlerinin uygulanmasını gerektirdiği belirtildi.

Küresel büyümenin 2024'te yüzde 2,6 olması, 2023'teki yüzde 2,7'den biraz daha yavaş olması bekleniyor.

Raporda, bu durumun, 2024 yılını, küresel ekonominin, 2015-2019 ortalama oranının yüzde 3,2 olduğu pandemi öncesine göre daha yavaş büyüyeceği üst üste üçüncü yıl haline getirdiği belirtildi.

UNCTAD raporunda, 2023 yılında küresel ekonomik büyümeyi önemli ölçüde yavaşlatma tehdidi oluşturan risklerin tam olarak gerçekleşmediği belirtildi.

“Çin, Hindistan, Endonezya, Rusya Federasyonu, ABD gibi büyük ekonomiler de dahil olmak üzere bazı ekonomiler, yılın başlarında ortaya çıkan mali sıkıntıdan kurtuldu” dedi ve bunun sonucunda dünyanın Ekonomi yüzde 2,7 büyüdü; bu, genellikle küresel durgunluk evresiyle ilişkilendirilen yüzde 2,5 eşiğinin yalnızca 0,2 puan üzerinde gerçekleşti.

“Bu olumlu dinamik şu anda israf ediliyor. Politika tartışmaları enflasyona odaklanmaya devam ediyor ve bu da beklenen parasal genişlemenin dünyanın ekonomik sıkıntılarını iyileştireceğine dair güven veriyor. Bu arada ticaret kesintileri, iklim değişikliği, düşük büyüme, yetersiz yatırım ve eşitsizlikler gibi acil zorluklar da var” durum giderek ciddileşiyor” dedi.

Raporda, 2024'te yüzde 4,9 büyümesi öngörülen Çin ekonomisinin, dış belirsizlikler, sorunlu konut piyasası, düşük performans gösteren işgücü piyasası ve azalan tüketim gibi bazı olumsuzluklarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

UNCTAD raporu, Uluslararası Para Fonu'nun Salı günü yayınlanan Dünya Ekonomik Görünümü'nün son baskısında Hindistan'daki büyümenin 2024'te yüzde 6,8 ve 2025'te yüzde 6,5 ile güçlü kalacağının tahmin edildiğini ve bu sağlamlığın devam ettiğini yansıttığını söylediği sırada geldi. iç talepteki güç ve çalışma çağındaki nüfusun artması.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)