G20 Liderleri Biden’ın Dünya Bankası Seçimi Hakkında Ne Dedi Ajay Banga

EğlenceAvcısı

Active member
Almanya Maliye Bakanı, Ajay Banga’nın adaylığının “çok dikkat çekici” olduğunu söyledi.

Bangalore:

ABD’nin Dünya Bankası başkanlığına adayı, eski Mastercard İcra Kurulu Başkanı Ajay Banga, Cuma günü önde gelen üyelerin ilgisini çekti ve bu, küresel kredi kuruluşunun yönetim kurulu tarafından onaylanması için sorunsuz bir yolculuk yapacağının bir işareti.

Fransa ve Almanya maliye bakanları, Perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden tarafından Dünya Bankası’nın iklim değişikliği ve diğer küresel zorluklarla mücadele dönüşümüne liderlik etmesi için sürpriz bir seçim olarak aday gösterdiği Banga’ya olumlu eleştirilerde bulundu.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Hindistan’da düzenlenen G20 finans liderleri toplantısında düzenlediği basın toplantısında Banga için “Dünya Bankası için çok iyi bir adayımız olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Bu adaylığa nihai bir yanıt vermek için adayla görüşmeyi dört gözle bekliyorum. Ama bence o çok iyi bir aday.”

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Banga’nın adaylığının “çok dikkate değer” bir teklif olduğunu çünkü onun özel sektör deneyiminin, iklim değişikliğiyle mücadele ve kalkınma projeleri için özel yatırımı harekete geçirmede potansiyel olarak yardımcı olacağını söyledi.

Lindner, Almanya’nın adaylığı “büyük bir dikkatle” takip edeceğini söyledi ve ABD’nin önerisine “sempati duyduğunu” ifade etti.

Yorumlar, Almanya’nın koalisyon hükümetinde farklı bir partiyi temsil eden Almanya’nın uluslararası kalkınma bakanı Svenja Schulze’nin bir sonraki Dünya Bankası başkanının bir kadın olması gerektiğini söylediği Salı gününden itibaren bir dönüşe işaret ediyor.

G20 bakanları toplantısı, Hindistan’ın teknoloji merkezi Bengaluru şehrinin eteklerinde yapılıyor.

Hindistan maliye bakanlığı, Cuma günü Hint medyasında öne çıkan Hindistan doğumlu bir ABD vatandaşı olan Banga’nın adaylığı hakkında resmi bir yorum yapmadı.

Hindistan’ın Uluslararası Para Fonu’ndaki yönetici direktörü Krishnamurthy Subramanian, Washington’da Reuters’e verdiği demeçte, hükümetin Banga’yı desteklemesinin beklendiğini söyledi.

Hindistan hükümetinin eski baş ekonomi danışmanı Subramanian, adaylığı “zarif bir çözüm” olarak nitelendirdi.

“EŞSİZ BECERİLER SETİ”

Borç verenin baskın hissedarı olan ABD, kurumun İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda kuruluşundan bu yana her Dünya Bankası başkanını seçti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu iş için başka aday olup olmayacağını bilmediğini, ancak Washington’un bu geleneğin devam etmesini sağlamak için nitelikli bir adayla hızlı hareket ettiğini söyledi.

“… gerçekten kalifiye olan ve çekici olacağını düşündüğümüz işe benzersiz bir dizi beceri getiren bir aday bulmaya çalıştık” dedi.

Diğer ülkelerin alternatif bir aday göstermek için 29 Mart’a kadar süreleri var ve Dünya Bankası yönetim kurulu seçimi Mayıs ayı başlarında açıklamayı planlıyor.

Ancak Banga’yı destekleyen Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri ve bazı kilit pazarlarla, bir rakibin neredeyse hiç başarı şansı olmayacak ve birçok ülke ve paydaş tarafından şeffaf olmayan bir seçim süreci olarak ortaya çıkan şeyi protesto etmek için büyük ölçüde sembolik bir çabayı temsil edecek. Washington’un lehine çok uzun süre istiflendi.

Konu hakkında bilgi veren tanıdık bir kaynak, pek çok gelişmekte olan ülkenin ABD’nin hızlı aday göstermesini kendi adaylarını aday göstermemeleri için açık bir işaret olarak anladığını söyledi.

Yellen gazetecilere verdiği demeçte, Banga’nın temel yoksullukla mücadele misyonunu sürdürürken Dünya Bankası’na liderlik etmek ve onu iklim değişikliğine yönelik kredileri artırmak için reform yapmak için “doğru liderlik ve yönetim becerilerine, gelişmekte olan pazarlarda deneyime ve finansal uzmanlığa” sahip olduğunu söyledi.

Banga’nın adaylığı, dünyanın en büyük ticaret birliği olan ABD Ticaret Odası’ndan övgü aldı ve onu “(bankayı) daha fazla etki, verimlilik ve çevikliğe yönlendirmede doğru seçim” olarak nitelendirdi.

İki banka kaynağının Reuters’e verdiği demeçte, Dünya Bankası personeli, Yellen’in banka tarafından tekrarlanan “daha cesur ve daha yaratıcı” eylem çağrılarından cesaret alarak, bankada bazı yönetim değişiklikleri yapması için Banga’ya hazırlanıyor.

Banga, Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi’nin Cumhuriyetçi başkanı ve Biden’ın iklim gündemini sert bir şekilde eleştiren ABD Temsilcisi Patrick McHenry’den de onay aldı.

McHenry yaptığı açıklamada, Banga’nın “uluslararası şirketleri yönetme ve gelişmekte olan ülkelere yatırım yönlendirme konusundaki önemli deneyimi, Banka’nın küresel ekonomi için böylesine istikrarsız bir zamanda ihtiyacı olan şeydir” dedi.

()

Günün Öne Çıkan Videosu

Suhana Khan’ın Havaalanı Modası