Eski J&K Başkanı Satya Pal Malik, CBI Tarafından Sorgulanmak Üzere Çağrıldı

EğlenceAvcısı

Active member
Satya Pal Malik, CBI tarafından Reliance General Insurance davasında tanık olarak çağrıldı

Yeni Delhi:

Eski Jammu ve Keşmir Valisi Satya Pal Malik, Merkez Soruşturma Bürosu (CBI) tarafından 28 Nisan’da Reliance General Insurance tarafından yolsuzluk iddiasıyla yürütülen bir davada tanık olarak sorgulanmak üzere çağrıldı.

Bay Malik, haber ajansı PTI’ye, CBI’nin “belirli açıklamalar” için ajansın Delhi’nin merkezindeki Akbar Road konukevinde bulunmasını istediğini söyledi.

PTI’ye konuşan Malik, “Benim varlığımı istedikleri bazı açıklamalar istiyorlar. Rajasthan’a gidiyorum, bu yüzden onlara müsait olduğum 27-29 Nisan tarihlerini verdim” dedi.

Bay Malik, 2018 yılında Jammu ve Keşmir Valisi iken, sanayici Anil Ambani’nin sahibi olduğu şirketin sözleşmesini iptal etmişti.

İlk bilgi raporunda (FIR), CBI, Reliance General Insurance ile Trinity Reasürans Brokerlerini, Jammu ve Keşmir hükümet çalışanları ve aileleri için bir sağlık sigortası planı başlatma iddiasıyla suçlananlar olarak adlandırdı.

Bay Malik, sigorta programında dolandırıcılık iddiasında bulunmuştu ve ardından CBI davası geldi.

Yaklaşık 3,5 bin çalışanı kapsayan program Eylül 2018’de uygulamaya kondu ve Bay Malik tarafından bir ay içinde iptal edildi.

O sırada Bay Malik, eyalet hükümeti çalışanlarının sözleşmeyi “sahte” buldukları için sözleşmenin iptal edilmesini istediğini söylemişti ve o da ayrıntıları inceledikten sonra aynı sonuca vardı.

Malik, “Dosyaları kendim inceledim ve sözleşmenin yanlış verildiği sonucuna varınca iptal ettim” demişti.

CBI, sigorta şirketlerine karşı ileri sürdüğü iddialar ve Kiru hidroelektrik enerji projesinde inşaat işi için sözleşme vermede yolsuzluk iddiası hakkında daha fazla bilgi için geçen yıl Eylül ayında Bay Malik ile görüştü.

Geçen hafta, Bay Malik’in 2019 Pulwama saldırısıyla ilgili yorumları siyasi bir fırtınayı tetikledi. The Wire haber sitesine verdiği bir röportajda Malik, 40 Merkezi Yedek Polis Gücü (CRPF) personelinin öldürüldüğü Pulwama saldırısına güvenlik açıklarının yol açtığını iddia etti. Paramiliter gücün işe gidip gelmek için bir uçak talebinin hükümet tarafından reddedildiğini ve bunun da askerlerin karayoluyla seyahat etmesine yol açtığını söyledi.