DK Shivakumar’ın 2. Sırayı Kabul Etmesinin Arkasında, Sonia Gandhi’nin Büyük Rolü

EğlenceAvcısı

Active member
Anlaşma, Sonia Gandhi’nin DK Shivakumar ile konuşmasının ardından kesinleşti.

Yeni Delhi:

Kaynaklar, uzun müzakerelerin ardından Karnataka Kongre Şefi DK Shivakumar’ın, eski parti başkanı Sonia Gandhi’nin müdahalesinin ardından Baş Bakan Yardımcısı rolünü üstlenmeyi gönülsüzce kabul ettiğini iddia etti.

Parti kaynakları, Kongre’nin üst düzey yöneticilerinin Başbakanlık görevi için Siddaraiamah’ı ve yardımcısı Bay Shivakumar’ı seçtiğini söylüyor.

Anlaşma, Sonia Gandhi’nin, çıkmaza son vermek için geçen akşam geç saatlerde Başbakanlık görevine ilişkin talebinde kararlı olan Bay Shivakumar ile konuşmasının ardından kesinleşti.

Muhtemelen bugün resmi bir açıklama yapılacak.

Kongre, çoğu MLA’nın desteğine sahip olduğu bildirilen Siddaramaiah için ikinci bir dönem fikriyle Bay Shivakumar’ı gemiye almak için mücadele ediyordu.

Hem Bay Siddaramaiah hem de Bay Shivakumar, dün Kongre Başkanı Mallikarjun Kharge, Rahul Gandhi ve Parti Genel Sekreteri KC Venugopal ile bir araya geldi ve davalarını Başbakanlık için aday olarak sundular.

Kongre lideri Randeep Singh Surjewala, Bay Kharge’nin konutunun önünde basına yaptığı açıklamada, bir kararın 48 saat daha sürebileceğini ve kabinenin açıklanması için 24 saat daha sürebileceğini söyledi.

Kaynaklar, Bayan Gandhi’nin geçen akşam geç saatlerde Bay Shivakumar ile konuştuğunu ve ardından 2 numaralı sırayı kabul ettiğini söyledi.

Yemin töreninin Cumartesi günü Bengaluru’da yapılması planlanıyor.

Bay Siddaramaiah, kitlelerin ilgisini çeken ve 2018’de tam bir dönemi tamamlayan bir lider olarak görülse de, Bay Shivakumar güçlü organizasyon yetenekleriyle tanınır ve zor zamanlarda becerikli ve Kongre’nin sorun gidericisi olarak kabul edilir.

Bay Shivakumar, Kongre’nin HD Kumaraswamy’den Janata Dal Secular ile koalisyon hükümetinin MLA’lar tarafından toplu bir parti değişikliğinin ardından çökmesinden sonra son dört yıldaki çalışmalarına atıfta bulunarak en üst görevde ısrar ediyordu. Ancak “şantaja” başvurmayacağını da söyledi.

Gandhis ve Mallikarjun Kharge’ye Karnataka’yı teslim edeceğine dair güvence verdiğini söyledi.

“Sonia Gandhi bana, ‘Karnataka’yı teslim edeceğine dair sana güveniyorum’ dedi. Burada oturuyorum, her zamanki sorumluluğumu yapıyorum. Temel nezaketi göstermelisin, biraz şükran. Kimin kim olduğunu kabul etme nezaketini göstermeliler. galibiyetin arkasında,” daha önce Haberler’ye özel bir röportajda söylemişti.

Kongre, geçen hafta yapılan meclis seçimlerinde net bir çoğunluk elde ederek 224 üyeli mecliste 135 sandalye kazandı.