BM Gıda Programı Şefi, Kuzey Gazze'de 'Tam Kıtlık' olduğunu söyledi

Dünya Gıda Programı Gazze'ye yardım götürmeye çalışan birçok insani gruptan biri. (Dosya)

Washington:

Birleşmiş Milletler gıda programı şefi, Gazze'nin kuzeyinde “tam anlamıyla bir kıtlık” yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu ve İsrail'in Hamas'a karşı savaşında ateşkes çağrısını yineledi.

Dünya Gıda Programı genel müdürü Cindy McCain, Cuma günü yayınlanan bir röportajdan alıntıda, “Kuzeyde kıtlık var, tam anlamıyla bir kıtlık var ve güneye doğru ilerliyor” dedi.

McCain şöyle devam etti: “İstediğimiz ve sürekli olarak istediğimiz şey ateşkes ve Gazze'ye güvenli bir şekilde girebilmek için çeşitli limanlara, çeşitli kapı geçişlerine sınırsız erişim olanağına sahip olmaktır.”

Dünya Gıda Programı Gazze'ye yardım götürmeye çalışan birçok insani gruptan biri.

Dünya Sağlık Örgütü Cuma günü yaptığı açıklamada, 2,4 milyon insana ev sahipliği yapan kuşatma altındaki Filistin topraklarında kıtlık riskinin devam etmesine rağmen Gazze Şeridi'ndeki gıda bulunabilirliğinin çok az iyileştiğini söyledi.

İsrail defalarca Birleşmiş Milletleri ve sivil toplum kuruluşlarını yardımları yeterince hızlı dağıtmamakla suçladı.

Yardım kuruluşları, temel gıda maddelerinin Filistin bölgesine sızmasını İsrail'in uyguladığı kısıtlama ve denetimlere bağlıyor.

AFP'nin İsrail resmi rakamlarına göre yaptığı hesaplamaya göre Gazze'deki savaş, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik benzeri görülmemiş saldırısının çoğu sivil olmak üzere 1.170'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanmasının ardından patlak verdi.

Militanlar ayrıca yaklaşık 250 kişiyi de rehin aldı; İsrail, bunlardan 35'inin öldüğüne inanılan 128 kişinin Gazze'de kaldığını tahmin ediyor.

Hamas yönetimindeki bölgenin sağlık bakanlığına göre, İsrail'in yıkıcı misilleme kampanyası Gazze'de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 34.622 kişiyi öldürdü.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)