Barış elçileri ecdad toprakları Çanakkale’yi ziyaret etti

DoğaHayranı

Active member
Barış elçileri ecdad toprakları Çanakkale’yi ziyaret etti
Esenler Belediyesi tarafınca bu yıl 13’ncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ çerçevesinde 9 ülkeden 100 çocuk Çanakkale’yi ziyaret etti. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı gezip şehitlikleri ziyaret eden çocuklar his dolu anlar yaşadı.

Esenler Belediyesi tarafınca bu yıl 13’ncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Barış Ekmeği Festivali’ kapsamında 9 ülkeden 100 çocuk Çanakkale’yi ziyaret etti. Ecdad topraklarına Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gagavuzya, Irak Türkmenleri, Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen öğrenciler, hatıra fotoğrafları çektirerek bölgeyi rehberler eşliğinde gezdi. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir ile bir ortaya gelen çocuklara çeşitli armağanlar takdim edildi.

Dedelerimiz burada şehit oldu

Çanakkale’yi epeyce sevdiğini belirten Irak Türkmeni Murat Mufid İdan, “Çanakkale’de Türkmen dedelerimiz de şehit edildi. Burası beni epeyce etkilendi. Çok duygulandım. Tüm şehitlerimizin yeri cennet olsun” tabirlerini kullandı.

Kazakistanlı Issatay Akımaalıyev ise programdan bir çok şad kaldığını belirterek “Program boyunca epeyce hoş yerler gezdik. Ayasofya Camii’ni gördük, Çamlıca Kulesi’ne çıktık. Boğaz tipi yaptık. Bugün de Çanakkale’deyiz. Burada Sahra Hastanesi Müzesi’nden epeyce etkilendim. Şehitlikleri ziyaret edip dua ettik” diye konuştu.
Alıntıdır