Ayaklarını Nancy Pelosi’nin Masasına Basan ABD’li İsyancı 4,5 Yıl Hapis Aldı

semaver

New member
Fotoğraf, 6 Ocak 2021 ayaklanmasının ikonik görüntülerinden biri oldu.


Washington:

2021’de ABD Kongre Binası’na giren kalabalığa katıldıktan sonra Meclis Sözcüsü Nancy Pelosi’nin ofisinde ayakları masanın üzerindeyken fotoğraflanan bir Arkansaslı adam, Çarşamba günü dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

63 yaşındaki Richard Barnett, bir AFP fotoğrafçısına resmini çektirdiğinde Demokrat politikacının ofisinde çizmelerini bir masaya dayamış bir sandalyede arkasına yaslanıyordu.

Fotoğraf, 6 Ocak 2021 ayaklanmasının ikonik görüntülerinden biri oldu.

Barnett, Demokrat Joe Biden’ı bir sonraki ABD başkanı olarak onaylamak için toplanan meclisi kapatmak için Kongre’ye saldıran dönemin Başkanı Donald Trump’ın destekçilerine katılmıştı.

Bir Washington jürisi Barnett’i Ocak ayında Kongre’nin seçimleri onaylamasını engellemek, Kongre Binası’na yasa dışı yollardan girmek ve baston kılığına girmiş elektrikli şok cihazı gibi tehlikeli bir silahla düzensiz hareket etmek de dahil olmak üzere sekiz suçtan mahkum etti.

Savcılar, Yargıç Christopher Cooper’dan yedi yıl hapis cezası istemişti.

Savcılar ceza notlarında Barnett’in herhangi bir pişmanlık göstermediğini ve “Şöhretinden ve suç teşkil eden davranışından” “Konuşmacı’nın ofis süitinde imzalı fotoğraflarını satarak” kâr elde etmeye çalıştığını söyledi.

Barnett’in savunma avukatı, yargıçtan 12 ay hapis cezası vermesini istemişti.

Mahkeme kayıtlarında çocukları kaçırmak için küresel bir liberal komplo olduğunu iddia eden QAnon komplo teorisinin bir destekçisi olarak tanımlanan Barnett, eylemlerini anayasal protesto hakkının bir kullanımı olarak savunmuştu.

Ancak Pelosi’nin ofisindeyken ona kaba bir mesaj yazdı.

Takma adını kullanarak gazetecilere, “Masasına ‘Nancy, Bigo buradaydı, seni kaltak’ yazan bir not bıraktım” dedi.

1000’den fazla kişi, savcıların Trump’ı seçim kaybından sonra Beyaz Saray’da tutmak için ayaklanma olarak adlandırdığı olaya katıldıkları için tutuklandı.

Çoğu, Kongre Binası’na yasadışı yollardan girmek veya mülke zarar vermekle suçlanıyor, ancak yaklaşık 350’si kolluk kuvvetlerine saldırmak veya tutuklamaya direnmekle ve 50’den fazlası ciddi komplo suçlarıyla suçlandı.

Oath Keepers’ın kurucusuna hapis cezası

Aşırı sağcı Yemin Tutanlar milis gücünün kurucusu Stewart Rhodes, nadiren kullanılan kışkırtıcı komplo suçlamasından Kasım ayında suçlu bulundu ve Perşembe günü mahkum edilecek.

Savcılar, Yale mezunu eski bir asker olan 57 yaşındaki Rhodes için 25 yıl hapis cezası istedi.

Washington’da yaklaşık iki haftalık bir duruşma sırasında savcılar, Rhodes ve Yemin Koruyucularının diğer üyelerinin “birleşik Devletler hükümetine zorla karşı çıkmayı planlayan … silahlı bir isyan için bir plan uydurduklarını” söyledi.

Yemin Koruyucular, Washington yakınlarındaki bir otelde silah stoklamakla ve Kongre’nin Biden’ın seçim zaferinin onaylanmasını engellemek amacıyla Kongre Binası’nı basan kalabalığa katılmakla suçlandı.

Savcılar, Rhodes ve takipçileri arasında, Trump’ın kendisi harekete geçmediği takdirde harekete geçme çağrısı yapan jüri metin mesajlarını gösterdi.

Savcılar, Rhodes’un Capitol’e şahsen girmediğini, yandaşlarını bir savaş alanı generali gibi yönlendirdiğini söyledi.

()
 
Üst