Yargı Sistemini Kolay ve Erişilebilir Hale Getirme Çabaları: Kiren Rijiju

semaver

New member
Kiren Rijiju, kolay ve uygun maliyetli bir yargı sistemi sağlamak için çaba sarf edildiğini söyledi.


Yeni Delhi:

Birlik Hukuku Bakanı Kiren Rijiju, Perşembe günü Rajya Sabha’da yazdığı bir yanıtta, sosyal ve ekonomik açıdan geri sınıflara mensup insanlar için kolay, erişilebilir ve karşılanabilir bir yargı sistemi sağlamak için hükümetin çaba sarf ettiğini söyledi.

Kriter engelli kişiler için erişilebilirliğin kolaylaştırılması da dahil olmak üzere altyapı tesislerinin geliştirilmesi sorumluluğunun öncelikle eyalet hükümetlerine ait olduğunu söyledi.

Bakan açıklamasında, “Merkezi hükümet, bu bağlamda eyaletlerin kaynaklarını yalnızca bölge ve alt mahkemelerdeki Merkezi Adli Altyapı Programı aracılığıyla tamamlıyor.”

Yargı için altyapı tesislerinin geliştirilmesine yönelik Merkezi Destekli Program kapsamında, avukatlar ve davacıların rahatlığı için adliye binaları, konutlar, avukat salonları, tuvalet kompleksleri ve dijital bilgisayar odalarının inşası için fon sağlanmaktadır. .

“Ancak, eyaletlere/UT’lere fonlar yalnızca proje teklifleri CPWD/Engelli Kişileri Güçlendirme Bakanlığı, Sosyal Adalet ve Güçlendirme Bakanlığı tarafından belirlenen şekilde engelli dostu normlara/erişilebilirlik standartlarına zorunlu olarak uyduğu zaman verilir” dedi.

Bay Rijiju ayrıca, CSS yönergelerinin bir parçası olarak eyaletlerden bu yönde bir sertifika istendiğini söyledi. Program kapsamında, eyaletler, kıyaslama engelli kişilerin mahkeme binalarına kolay erişimini kolaylaştıranlar da dahil olmak üzere ek olanaklar sağlama konusunda yeterli özgürlüğe sahiptir, açıklamayı daha fazla okuyun.

()
 
Üst