Türk rüzgarının muvaffakiyet sırrı: Ehil istihdam ve dijitalleşme

DoğaHayranı

Active member
Türk rüzgarının muvaffakiyet sırrı: Ehil istihdam ve dijitalleşme
Şurası güçte yenilenebilir gücün hissesi %50’yi geçerken, Türk rüzgarı 11 GW’nin üzerinde toplam heyeti gücüyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Türkiye’nin rüzgar güç kapasitesini son 10 yılda 10 kat artırmasının ve geleceğini ivmelenerek şekillendirmesinin ülke iktisadına önemli katkıları olduğunu belirten Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın, Türk rüzgarındaki muvaffakiyet sırrının çağdaş teknolojilere yapılan yatırım ve istihdam yetkinliği olduğuna dikkat çekiyor.

Devamlı berbata giden global iklim şartları, fosil yakıtların yetersizliği ve ekonomik dengesizlikler, rüzgar gücünü her geçen gün daha bedelli kılıyor. Yenilenebilir kaynaklara yatırım yapan ülkelerin sayısı artmaya devam ederken WindEurope tarafınca hazırlanan rapora bakılırsa Türkiye, 2021 yılında Avrupa’da en epeyce rüzgar gücü konseyimi gerçekleştiren Birleşik Krallık, İsveç ve Almanya’dan daha sonra 4. sırada yer alırken toplamda Avrupa’nın en büyük 7. rüzgar ülkesi pozisyonunu da koruyor. Rüzgar güç kapasitesini 10 yıl ortasında kat kat artırarak 11 GW’nin üzerine çıkaran Türkiye, rüzgar gücündeki gücüyle ülkedeki 12 milyon hanenin elektriğini rüzgardan karşılıyor. Bu muvaffakiyetin gerisindeki sırrın çağdaş teknolojilere yapılan yatırım ile yerli ve uzman teknik takımın istihdamı olduğunu paylaşan Ülke Güç Genel Müdürü Ali Aydın, Türk rüzgarına istikamet veren bu iki kıymetli formülün bilgilerinı aktarıyor.

Geleceğin Gücünde Uzman İstihdam Kıymetli Rol Oynuyor

Son senelerdaki yatırımlarla konseyi gücü 11.101 MW’ye ulaşan ve 2030 yılına kadar 30 GW’ye kadar çıkarılması hedeflenen rüzgar gücündeki verimlilik, rüzgar türbinlerinin bakım ve tamir hizmetlerine bağlı. ötürüsıyla rüzgar gücü dalındaki gelişimin uzman istihdamla hakikat orantılı olduğu görülüyor. Yurtiçi ve yurtharicindeki rüzgar gücü santrallerine tüm teknik servis hizmetlerini sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, türbinlerden yüksek verimlilik elde etmek için büyük role sahip teknisyenlere önemli eğitim maliyetleri ayırdıklarını paylaşıyor. “Müşterilerimizin tamamı iş güvenliği ve güç üretim sürekliliği mevzularında çok hassas, ötürüsıyla çalışan eğitimlerinin teknik yetkinliklere odaklandığı kadar çalışılan projenin katma bedelini de gözetecek biçimde tasarlanmasına itina gösteriyoruz. Teknisyenlerimiz, şahsen Avrupa’daki uygulama alanlarında tamamladıkları eğitim devrinin akabinde Türkiye’deki santrallerde misyon almaya başlıyorlar.” açıklamalarında bulunan Aydın, Türkiye’nin güç alanında ivmesini koruyabilmesi için dalda çalışmaya aday gençlerin de milletlerarası standartlarda eğitimlere hazır ve dünyadaki gelişmelere açık bireyler olarak kendilerini geleceğe hazırlaması gerektiğini vurguluyor.

Çağdaş Teknoloji Yatırımları Türk Rüzgarının Köklerini Oluşturuyor

Türkiye’deki rüzgar türbinlerinin verimlilik başarısı, yerli kaynaklarla elde edilen elektrik kapasitesi üzerinde büyük bir tesire sahip. Güç bağımsızlığına muhtaçlığın her geçen gün arttığı bu vakitte, Ülke Enerji’de rüzgar santrallerine sunulan hizmetler kapsamında türbin bakım planlarını organize etmek ve evvelandirmek için biroldukca noktadan toplanan bilgiler kullanılıyor. Dişli kutularından türbin kanatlarına kadar farklı noktalardan elde edilen bu bilgiler kullanılarak gerçekleştirilen tahliller yardımıyla üretim verimliliği çabucak hemen düşmeden arızalara gerekli müdahaleler yapılarak rüzgar türbinlerinin kondisyonu korunuyor. Dijitalleşmenin gücüyle bir arada rüzgar türbinlerinde güç üretim verimliliğini artırdıklarına dikkat çeken Ali Aydın, Türk rüzgarının köklerini oluşturan teknoloji yatırımlarının gelişimin sürdürülebilirliği için büyük ehemmiyete sahip olduğunu vurguluyor.

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır