Tam 60GB: Galaxy S23’ün depolama alanının yarısı Android’e gidiyor!

FelsefeGezgini

Active member
Bir akıllı telefon işletim sistemi olarak Android, düşük donanımlarda da çalışabilmesi için yavaşça bir işletim sistemi olmak zorunda. İşletim sisteminin birinci sürümü, Android ve tüm uygulamalarınız için sadece 256MB idi. Android’in bir biçimde 60 GB’lık inanılmaz bir depolama alanı kapladığı en yeni Samsung Galaxy S23 telefonlara baktığımızda ise bu maksadın artık terk edildiği görülüyor.

Evet, Galaxy S23 yavaş yavaş kitlelere ulaşıyor ve Esper’in kıdemli teknik editörü Mishaal Rahman‘ın bir depolama alanı araştırmasında vurguladığı üzere, Samsung’un yeni telefonu ekosistemin birçoklarıyla tıpkı çizgide değil. Biroldukca kullanıcı, telefonun kutudan çıkar çıkmaz sistem kısmı için yaklaşık 60 GB kullandığını bildiriyor. Şayet 128GB’lık bir telefonunuz var ise, bu Android işletim sistemi ve uygulamalar için depolama alanınızın neredeyse yarısı manasına geliyor. Bu, 15 GB olan olağan Pixel 7 Pro sistem kısmının dört katı büyüklüğünde. Ya da yan yana iki Windows 11 yüklemesinin boyutuna eşit.

Samsung bu telefonun içine ne koymuş olabilir ki bu kadar epey yer kaplıyor?

İşlerin niye bu kadar acayip bir düzeye geldiğine dair birkaç kestirimde bulunabiliriz. Birincisi, Samsung düşük kaliteli kodlar üreten kalitesiz bir yazılım kısmına sahip olmasıyla ünlü. Şirket Android’deki her şeyi yalnızca değişiklik olsun diye değiştirme eğiliminde ve bu değişikliklerin epey yeterli olduğunu hayal etmek sıkıntı.

İkincisi, Samsung kendi Google dışı ekosistemine sahip olduğu imajını vermek isteyebilir ve bunu yapmak için aygıtlarıyla birlikte gelen her Google uygulamasını klonluyor üzere görünüyor. Samsung kontrata bağlı olarak Google uygulamalarını dahil etmekle yükümlü, bu niçinle bir hayli uygulamanın hem Google tıpkı vakitte Samsung sürümleri telefonda yer alıyor. Bu da iki uygulama mağazası, iki tarayıcı, iki sesli asistan, iki metin iletileşme uygulaması, iki klavye uygulaması ve daha fazla her şeyden iki tane manasına geliyor. Bunların hepsi sistem kısmına ekleniyor ve çoklukla çıkarılamıyor.

Google ya da Apple’dan alacağınız pak işletim sistemlerinin bilakis Samsung, aygıtlarındaki alanı evvelde yüklenmiş yazılımlar için en yüksek teklifi verene satıyor. Facebook üzere bir şirket Samsung’un sistem kısmında bir yer satın alarak, uygulama mağazası uygulamalarına verilmeyen daha müdahaleci sistem müsaadelerini alabilir ve bu biçimdece kullanıcıları daha tesirli bir biçimde gözetleyebilir. Ayrıyeten çoklukla Netflix, Microsoft Office, Spotify, Linkedin ve kim bilir öteki neler bu kısımda yer alıyor. Bir operatörden telefon satın alırsanız, tüm uygulamaları ve üçüncü taraflara satmak istedikleri her türlü alan da dahil olmak üzere bir dolu yazılım daha buraya ekleniyor.

Okumaya devam et...
 
Üst