Karabıyık: “20 yıllık AK Parti iktidarı, çocukların ışığını, gülüşlerini, hayallerini, umutlarını yok etti”

DoğaHayranı

Active member
Karabıyık: “20 yıllık AK Parti iktidarı, çocukların ışığını, gülüşlerini, hayallerini, umutlarını yok etti”
CHP Genel Lider Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ötürüsıyla açıklama yaptı. Karabıyık, açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Ulu Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk, Dünya çocuklarına duyduğu büyük sevginin ve çocuklara verdiği ehemmiyetin tabiri olarak, Ulusal Bayramımız olan 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Dünya’da çocuklarına bayram armağan eden ve bu bayramı bütün dünya çocukları ile paylaşan birinci ve tek ülke Türkiye’dir.

Lakin bugün gelinen noktada, ülkemizde yaşayan ve geleceğimizin temeli olan çocuklar, bugünü bir bayram olarak kutlamaktan uzak, yaşadığı problemlerin gayretiyle geçiriyor.

Nüfusumuzun üçte birini oluşturan çocuklar, ne yazık ki hem epey önemli sıkıntılar yaşıyor tıpkı vakitte bu problemlerin çözülmesinde çocuğun yüksek faydasını dikkate alan memleketler arası haklarından yoksun bırakılıyor.

Ülkemizde milyonlarca çocuk, Ata’larının onlara armağan ettiği 23 Nisan’ı Türkiye’de çocuklar bir bayram olarak yaşayamıyor zira “çocuk evlilikleri”, “çocuk işçiliği”, “çocuk yoksulluğu”, “yetersiz ve yanlış beslenme”, “kaliteli ve kâfi bakım ve müdafaa eksikliği”, “şiddet ve dayak”, “ihmal, istismar ve taciz”, “düşük nitelikli eğitim”, “sağlık, adalet ve toplumsal hizmetlere erişim” üzere epey sayıda sorun yaşıyor.

Çocuklarımız, iktidarın yarattığı kriz niçiniyle karanlığa ve soğuğa terk edildi; zira son bir yılda 2 milyon 776 bin 461 hanenin elektriği, 951 bin 294 hanenin ise doğalgazı kesildi.

20 yıllık AKP iktidarı, çocukların ışığını, gülüşlerini, hayallerini, umutlarını yok etti…

İktidarın kusurlu siyasetleri niçiniyle yaşadığımız kriz ortamında haneleri saran yoksulluk ve işsizlik niçiniyle, çocuklar da erken yaşta bu yoksulluk döngüsüne giriyor.

Çocuklarımızın sıhhati ile ilgili aile doktorları tarafınca yapılan bir araştırma ise, yoksulluğun çocukların sıhhati üstündeki tesirini ispatlar nitelikte.

1049 çocuk ile yapılan bir araştırmaya nazaran, çocukların dörtte biri epeyce düşük kilolu. Hekimlerin çalışmasına bakılırsa, lise öğrencilerinin yüzde 13,2’si beslenme eksikliği niçiniyle olması gereken kilonun altında. Bu oran ilkokulda yüzde 14,9’a, ortaokulda ise yüzde 19,8’e yükseliyor. Çocuklarda kansızlık görülme sıklığı ise ilkokula gidenlerde yüzde 87, ortaokula gidenlerde yüzde 74,2, liseye gidenlerde ise yüzde 64,2. Birebir çalışmanın neticelerina bakılırsa, ülkede kız çocuklarının yüzde 85,2’si, erkek çocuklarının ise yüzde 68,6’sı kansızlıkla mücadele ediyor.

Yani beslenme yetersizliği değerli sıhhat sıkıntılarını da birlikteinde getiriyor; bununla birlikte çocukların öğrenme ve başarısı üzerinde de olumsuz tesir yaratıyor.

Çocuklarımız ailelerinin itildiği yoksulluk niçiniyle sıhhatlerini yitiriyor. Ülkemizde fakir fertlerin yaklaşık yüzde 45’ini çocuklar oluşturuyor ve ne yazık ki Türkiye’de çalışan çocukların, çalışma niçinlerinin başında yoksulluk geliyor.

Ailesi yoksullukla gayret ettiği için istihdama katılmak zorunda kalan biroldukca çocuk, sokakta oyun oynaması gereken yaşta ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılıyor ve hatta bu işlerde ömrünü kaybediyor… Ayrıyeten bu çocukların yarısı okulu terk etmiş durumda. Bugün Türkiye’de neredeyse 250 bin çocuk, istihdamda olduğu için eğitimine devam edemiyor.

Bu ülkede çocuklar okulda olması gereken yaşta çalışıyor, erken yaşta evlendiriliyor, konuttan kaçıyor ve suça sürükleniyor. Çocuklarımızın bayramı olan bu günde öncelikli olarak konuşmamız ve çözmemiz gereken sıkıntılar bunlar.

Zira, çocuklara yapılacak olan toplumsal yatırımlar kısa vadede daha sağlıklı ve donanımlı bir nesil yaratacak, uzun vadede ise toplumsal eşitsizliklerin azalması, ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesi, hata oranlarının düşürülmesi ve toplumsal barış ortamının sağlanması üzere fazlaca kıymetli katkılar sağlayacaktır.

Çocuklar ile ilgili izlenen siyasetlerde bu gerçek unutulmamalıdır. Çocukların güzel hali konusuna lokal ve ulusal ölçekte siyasetler geliştirilmesi gerekliliği de gözardı edilmemelidir.

Türkiye’de uygulamadaki yanlışların en başında, çocukların üstün faydasının değil çocukla ve gençlerle ilgili alınan tüm kararların merkezinde yalnızca gelecek jenerasyonları şekillendiren ideolojik çıkarların var olması geliyor.

20 yıllık AKP iktidarında yapboz tahtasına dönen eğitim sistemindeki değişikliklerin kararında Türkiye, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde sınıfta kaldı. Sadece gelecek jenerasyonları ideolojik olarak şekillendirme maksadı gözeten ve çocuğun üstün faydasını gözetmeyen iktidar, aileleri problemleri ile baş başa bıraktı.

Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği eğitimden geçiyor ve eğitimi güzelleştirmek için tüm çalışmaların, doğru bir eğitim sistemi ve planlamasıyla ivedilikle yapılması gerekir; lakin burada evvela eğitimi siyaset aracı olarak bakılırsan zihniyeti değiştirmek gerek.

Çocuklarımız içinde var olan ve gittikçe derinleşen makası kapatmanın yolu, parasız, eşit ve nitelikli eğitimden geçiyor. CHP iktidarında önceliğimiz, bu makası ortadan kaldırılmak için çocuklarımızın parasız, eşit ve nitelikli eğitim imkanına erişimini sağlamak olacak.

Çocuklarımızın üstün faydası gözetilerek, bu türlü çocuklarımızın gelecekleri için olumlu adımlar atılabilir ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakikaten coşkuyla kutlanabilir. Bu ülkede çocuklarımıza yaşanabilir, memnun ve umutlu günler bırakmak için çalışmak hepimizin asıl sorumluluğudur. Çocuklarımızın keyifli ve umutlu bayramlar yaşaması temennilerimle tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlarım.”

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır
 
Üst