Kanadalı Bakan Hindistan’la Tartışmanın Ortasında

Hindistan-Kanada Tartışması: Hindistan iddiayı “saçma” olduğu gerekçesiyle reddetti.


Yeni Delhi:
Hindistan-Kanada ilişkilerindeki gerginliklerin ortasında Kanada Savunma Bakanı, ülkesinin Hindistan ile bağlarının “önemli” olduğunu söyledi. Ancak kendisi, ülkesinin iddialarla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılmasını istediğini de söyledi.

İşte Hindistan-Kanada hattındaki en önemli 10 güncelleme


  1. Açıklama, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Khalistani teröristi Hardeep Singh Nijjar’ın öldürülmesiyle ilgili olarak iki ülke arasında büyük bir diplomatik tartışma başlatmasından birkaç gün sonra geldi.


  2. “Bunun Hindistan’la ilişkimiz açısından zorlayıcı bir konu olabileceğinin ve olduğunun kanıtlandığının farkındayız. Ancak aynı zamanda kapsamlı bir soruşturma yürütme ve gerçeğe ulaşma sorumluluğumuz da var. ” Savunma Bakanı Bill Blair’in Global News tarafından aktarılan sözleri.


  3. “İddiaların doğru olduğu kanıtlanırsa Kanada’nın egemenliğimizin ihlali konusunda çok ciddi bir kaygısı olacaktır” dedi.


  4. Üst düzey ABD’li diplomat David Cohen, Justin Trudeau’nun Hindistan’a karşı büyük suçlamasını kamuoyuna duyurmasının nedeninin “‘Beş Göz’ün ortakları arasında paylaşılan istihbarat” olduğunu iddia etti.


  5. Geçen hafta Kanada Başbakanı, Khalistani teröristi Hardeep Singh Nijjar’ın vurulmasının arkasında “Hindistan hükümeti ajanlarının” olabileceği yönünde patlayıcı bir suçlamada bulundu.


  6. Hindistan iddiayı “saçma” olarak nitelendirerek reddetti. Hindistan, Kanada’nın kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili özel bir bilgi paylaşmadığını belirterek, bu ülkede “siyasi olarak hoşgörülen nefret suçları ve cezai şiddet” uyarısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı, Kanada’daki vatandaşlarına ve oraya seyahat etmeyi düşünenlere “son derece dikkatli” olmaları tavsiyesinde bulundu.


  7. Justin Trudeau da bu tür “inandırıcı iddiaların” Hindistan ile haftalar önce paylaşıldığını iddia etti. “Kanada, Pazartesi günü bahsettiğim inandırıcı iddiaları Hindistan’la paylaştı. Bunu haftalar önce yaptık. Hindistan ile yapıcı bir şekilde çalışmak için oradayız. Bu konunun temeline inebilmemiz için bizimle etkileşime geçmelerini umuyoruz. Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında “ciddi bir mesele” dedi.


  8. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’un iddialar konusunda “derinlemesine değerlendirildiğini” ve davada hesap verebilirlik görmek istediklerini söyledi.


  9. Hindistan ayrıca Kanada’yı, Kanada merkezli kişiler tarafından gerçekleştirilen “suç faaliyetlerine ilişkin spesifik delillere” göre hareket etmemekle suçladı. Kaynaklar, Ulusal Soruşturma Ajansı’nın (NIA) İngiltere, ABD, Kanada, Dubai, Pakistan ve diğer ülkelerde yaşayan ve mülklerine el konulması muhtemel 19 kaçak Halistanlı teröristin bir listesini hazırladığını söyledi.


  10. 45 yaşındaki Nijjar, Haziran ayında Kanada’nın Britanya Kolumbiyası’ndaki bir gurdwara’nın önünde vurularak öldürülmüştü. Yasaklanmış Khalistan Kaplan Gücü’nün şefiydi ve Hindistan’ın en çok aranan teröristlerinden biriydi.
Yorum yayınla
 
Üst