ISF Akademi kurulacak

DoğaHayranı

Active member
ISF Akademi kurulacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ramazan ayında gençlerle farklı konseptlerde buluşmaya devam ediyor. Bakan Varank’ın Ramazan buluşmalarındaki son durağı, Türkiye’nin en büyük animasyon ve ses stüdyosu olan ISF oldu. ISF Studios’ta daha evvel hiç tanımadığı gençlerle toplumsal medya aracılığıyla buluşan Varank, gençlere sevilen çizgi sinema Rafadan Tayfalı, son devrin sevilen türküsü Samsak Döveçli keyifli bir akşam yaşattı.

Varank, animasyon, tasarım ve oyun meraklısı gençlerle bir arada stüdyoda incelemelerde bulundu. Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle ISF’de bir akademi kuracaklarını açıklayan Varank, online eğitimler de verecek akademinin animasyon bölümüne insan kaynağı sağlayacağını kaydetti.

Stüdyoda iftara davet

Varank’ın “Animasyon, oyun ve dizayna meraklı mısınız? Pazar akşamı (24 Nisan) Ankara’da, Türkiye’nin en epeyce izlenen animasyon sinemasına imza atan dijital ses ve manzara stüdyolarında birlikte iftar yapmak ister misiniz? Katılmak isteyenler kısım ya da mesleklerini yanıta yazmayı unutmasın.” bildirisi üzerine farklı kentlerden gençler Ankara’da buluştu.

Rafadan Tayfa’nın konutu

Buluşmanın adresi, 8 yıldır yayınlanan çizgi dizi “Rafadan Tayfa”nın üretildiği ISF Studios oldu. Bakan Varank, çizgi dizinin imalcisi ve direktörü İsmail Fidan’ın mesken sahipliğindeki ziyarette eşi Esra Varank ve gençler ile birlikte animasyon üretim süreçlerini yerinde inceledi. Varank ve birlikteindekiler ondan sonrasında iftar açtı.

Bölümün fabrikası

Bakan Varank, iftarın akabinde gençlerle sohbetinde Ankara Kalkınma Ajansı aracılığıyla ISF ile iş birliği yapacaklarını kaydederek kurulması planlanan akademide eğitim alanlara dayanak vereceklerini söylemiş oldu. Akademinin bölümün fabrikası üzere çalışacağını söz eden Varank, burada verilecek yüz yüze ve online eğitimlerden mezun olan gençlerin bölüme kazandırılacağını vurguladı.

Staj imkanı

Varank, davete katılan öğrencilerin stüdyoya stajyer olarak gelebileceği sözünü Fidan’dan aldığını aktararak stüdyonun ses sanatkarlarına da açılacağını aktardı. Gençlerin bir sorusu üzerine çip dizaynının niş bir alan olduğunu anlatan Varank, Türkiye’nin birinci yerli ve mili olarak tasarlanmış işlemcisi olan Çakıl’dan bahsetti.

hayatın her alanına dokunuyoruz

Varank, bakanlığının ilkokuldan klasik girişimciye kadar her yaşlarındaki bireye yönelik faaliyetleri bulunduğunu söz ederek “İlkokuldaki çocuklarımızı, Deneyap Teknoloji Atölyeleri ile buluşturuyoruz. KOSGEB ile bir iş yeri açmak isteyen klâsik girişimcileri destekliyoruz. hayatın her alanına dokunan bir bakanlığız.” dedi.

Samsak Döveçli mini konser

Gecede, Elif Buse Doğan küçük bir konser vererek iftara gelen konuklara sürpriz yaptı. İlahilerden halk müziği bestelerine kadar biroldukca eser seslendirdi. Doğan, Kütahya Tavşanlı’nın tanınan olan türküsü Samsak Döveci’nin farklı versiyonlarını da birlikte seslendirdi. Varank ve Doğan, türküye ismini veren sarımsak döveci ile poz verdi. Konserin akabinde Bakan Varank, Elif Buse Doğan’a TEKNOFEST montu armağan etti. Doğan’ın İstanbul’daki son TEKNOFEST’e kalabalık niçiniyle giremediğini belirtmesi üzerine Varank, kendisini bu sene Samsun’da yapılacak TEKNOFEST’e davet etti.

Hayri ve Kamil’den macun ikramı

Rafadan Tayfa karakterlerinden Hayri ve Kamil’in, Varank ve iştirakçilere Osmanlı şerbeti ve allı güllü macun ikram etmesi renkli imgelere sahne oldu.

Çok gurur verici

Davete katılan isimlerden Kadıköy Anadolu Lisesi Öğrencisi Zeynep Karahasanoğlu, animasyona epey ilgili olduğu için davete İstanbul’dan katıldığını belirterek “İstanbul’dan geldim. Bu dalla hayli ilgiliyim o yüzden bir stüdyo görmek fazlaca düzgün bir fırsat oldu benim için. Kendi kültürümüzün bir muvaffakiyetini görmek epey gurur verici.” diye konuştu.

Annesi sürpriz yapmış

Yenikent Anadolu Lisesi Öğrencisi Eren Sami Özdemir, “Annem Twitter’da bakanı takip ederken görmüş, benim de resme ve animasyona ilgili olduğumu bildiği için birtakım fotoğraflarımı göndermiş, Anneme ileti atılmış, ben de görür görmez fazlaca sevindim.” dedi. Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Kısmı 4. sınıf öğrencisi Nurbanu Koçak, “Sayın bakanımızı Instagram’dan takip ediyordum aslına bakarsan. Gençlerle olan yakınlığını da biliyorum. Ortam fazlaca keyifli, epey eğlendim hoştu.” diye konuştu.

Öğretmenimiz bildiri gönderdi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Görsel Bağlantı Tasarımı Kısmı Öğrencisi Asyacan Ertürk, “Bölümümüzden danışman öğretmenimiz whatsapp kümesine bildiri gönderdi. Ben de çabucak katıldım. Onaylanmış Instagram’dan ben de geldim. Çok yararlı ve öğretici oldu fazlaca memnunum.” dedi. Sanayi Mühendisi Fatma Şahin, de hislerini şu sözlerle anlattı: Bakanımızın gençlerle iftar buluşmalarını esasen takip ediyordum. Twitter’dan bahtımı denedim. Çok heyecanlandıran bir davetti. Çok hoş bir gün oldu bizim için. Sürprizleriyle bir arada emeği geçen herkese başta davetleri için sayın bakanımıza teşekkür ederim.

Oyunu animasyonu konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, hiç tanımadığı gençlerle iftar buluşmaları yaparak hem gençlerin fikirlerini almayı birebir vakitte bakanlık ile ilgili niyetlerini öğrenmeyi istediğini belirterek “Ramazan ayının son tertibinde son iftar davetini de bilhassa animasyon, tasarım, oyun bölümüne ilgi duyan gençlerle yaptık. Gençlerle, bölümdeki arkadaşlarımızla oyunu konuştuk, animasyonu konuştuk, Türkiye’yi nasıl daha uygun noktalara getirebiliriz, onların fikirlerini dinledik.” dedi.

Oyun bölümünde en çok yatırım İstanbul’a

ISF stüdyolarının Türk kültürüne de hizmet eden çok önemli bir altyapıya sahip olduğunu kaydeden Varank, “Burada animasyon, diziler ve sinema sinemaları üretiliyor. hem de seslendirmeyle ilgili ses stüdyosu olarak da hayli önemli ve kaliteli işlere imza atılıyor. Son devirde oyun dalının geldiği noktadan nitekim mutluyuz. Şirketlerimiz fazlaca önemli katma kıymet üretiyorlar. Yurt haricinden epeyce önemli yatırımcılar oyun bölümüne, firmalarımıza önemli yatırımlar yapıyorlar. 2021 yılında dünyada oyun alanında en çok yatırım alan kent İstanbul oldu.” diye konuştu.

Peynirle ne işin var?

Varank, bakanlık olarak hayatın her alanına dokunan projeler gerçekleştirdiklerini vurgulayarak “2 gün evvel Karaman’daydık. Divle Obruk Peyniri diye bir peynirleri var. Peyniri yapıp tuluma basıp mağaraya koyuyorlar. 4 ay bekletiyorlar. O mağaranın altyapısına da Sanayi Teknoloji Bakanlığı olarak Kalkınma Ajansı eliyle dayanak vermişiz. Bana yazıyorlar toplumsal medyadan. ‘Ya senin peynirle ne işin var?’ diye. İşte onu açıklamak istiyorum. Bölgesel kalkınma da bizim gündem unsurlarımızdan bir tanesi.” dedi.

Kalkınmada birinci sorumluluk bizde

ömrün her alanına dokunduklarını bildiren Varank, “Göbeklitepe’nin çatısını Sanayi Teknoloji Bakanlığı olarak nano materyalden bir membranla biz kapladık. Türkiye’yi kalkındırma uğraşı veriyorsak birinci sorumluluk bizim bakanlığımıza düşüyor.” tabirlerini kullandı.

Gençlerin Türk müziğiyle yetişmesini önemsiyoruz

Varank, Elif Buse Doğan’ın seslendirdiği yapıtlarla iftar daha sonrası keyifli bir vakit geçirdiklerini anlatarak “Gençlerin türküyü önemsemelerini, kendi kültürümüzün müziğiyle yetişmelerini, kendi kültürümüzün müziğinden haberdar olmalarını önemsiyoruz. Aslında ISF stüdyoları Türk kültürüne hizmet eden hayli önemli işlere imza attı. bu biçimde bir stüdyoda Türk halk müziğinden eserler dinlemek, bunun yanında ilahiler dinlemek farklı bir deneyim oldu. Samsak Döveci sürprizi de gözlerinden gördüğüm kadarıyla, bütün konuklarımızın güzeline gitti.” değerlendirmesine bulundu.

Türk kültürüne uygun çizgi sinemalar

Çocukları eğlendirmek mottosuyla, “İnsana bedel katmak” misyonuyla kurulan ISF Studios, ileri seviye animasyon ve yapım işleri başta olmak üzere dijital sanatların tamamında çalışmalar yürütüyor. Rafadan Tayfa, Yade Yade üzere dizi sinemaların yanı sıra Rafadan Tayfa’nın sinema versiyonlarını çıkaran animasyon stüdyosu, Türkiye’de yeni gelişmekte olan kesimin öncülerinden biri olma amacıyla bilhassa Türk kültürüne uygun çizgi sinemalarla beğeni topluyor.

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır