İmamoğlu: “Beylikdüzü ruhunu bütün İstanbul’a yaymaya çalışıyorum”

DoğaHayranı

Active member
İmamoğlu: “Beylikdüzü ruhunu bütün İstanbul’a yaymaya çalışıyorum”
İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, kendi nazaranv devrinde başlatılan ‘Beylikdüzü İyi İftarlar Sofrası’nın 7’sinde, 12 bin bireyle bir arada orucunu açtı. Anne ve babasıyla bir arada katıldığı iftarda konuşan İmamoğlu, “Kadir Gecesi’nde bile, Ramazan ayında bile iftira ile kumpas ile bize kötülük düşünenlere bile Allah yardım etsin. Yeterlilikle düşünen insan, doğrulukla hayatını yürüyen insan asla yıkılmaz. Ben hiç kimse için makûs düşünmedim, düşünmeyeceğim. Adaletsizlikle, hukuksuzlukla evlatlarından ayrılan, ayrılmak zorunda bırakılan annelerin, babaların, insanların da bir an evvel hukukla, adaletle bir arada yuvalarına dönmeleri için Kadir Gecesi’nde dua ediyorum” dedi.

BEYLİKDÜZÜ / İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, mübarek Kadir Gecesi’nde Beylikdüzü Belediyesi’nin düzenlediği “7. Klâsik Beylikdüzü İyi İftarlar Sofrası”na katıldı. Yaklaşık 12 bin kişinin katıldığı iftar, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki “Pazaristanbul”da gerçekleştirildi. Orucunu annesi Hava İmamoğlu ve babası Hasan İmamoğlu ile birlikte tıpkı masada açan İmamoğlu, iftar daha sonrasında bir konuşma yaptı. Ramazan ayında yeterli kanıların kazanmasını dilediğini belirten İmamoğlu, “Kötülükler ve makûs kanılar, hepimizin yuvasından, etrafından, etrafından uzak olsun” dedi. Beylikdüzü halkıyla epey hoş hatırları olduğunu aktaran İmamoğlu, “32 yıldır bu kentte yaşamanın, bu kentte var olmanın, çocuklarla birlikte büyümenin, buradaki hanımefendilerin, beyefendilerin vicdanıyla beslenmenin büyük bir keyfini yaşıyorum. Ben, neresinde olursam olayım İstanbul’un, sizlerin sevgisinden, sizlerin ilgisinden, inanılmaz bir biçimde besleniyorum. Allah, sizin o hoş sevginizi, hoş paylaşımlarınızı, hoş hislerinizi ve de her vakit yanımda olan o sıcacık kalbinizi hiç benden ayırmasın. Hepinizi epey sevdiğini söz ediyorum” halinde konuştu.

“BEYLİKDÜZÜ RUHUNU BÜTÜN İSTANBUL’A YAYMAYA ÇALIŞIYORUM”

“Beylikdüzü’nde daima birlikte bir sevgi inşa ettik” diyen İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Beylikdüzü’nde hiç kimsenin hayat biçimine, siyasi anlayışına bakmaksızın, bir ortada epeyce özel bir komşuluk, hemşehrilik, bir kentli olma hissini var ettik. Artık ben ne yapıyorum biliyor musunuz? Sizlerle nasıl hoş bir devri geçirmişsem, birebir şeyi, o Beylikdüzü ruhunu bütün İstanbul’a yaymaya çalışıyorum. Sizlerle bir arada acı günlerimizi paylaştık. Sizlerle bir arada mutluluklarımızı paylaştık. Sizlerle bir arada dini bayramlarımızı en hassas bir halde yaşadık. Sizlerle bir arada ulusal bayramlarımızı görülmemiş ölçüde coşkuyla kutladık. Sizlerle bir arada Ramazan ayında paylaşmanın doruğuna ulaştık. Bu kentte hiç kimse açta, açıkta kalmayacak. Bu kentte hiç kimse alan elin görmediği bir biçimde yardımlaşacak. İşte tam bu anlayışla Beylikdüzü’nde muazzam bir vicdan köprüsü kurduk. 7 yıl evvel, daima birlikte Beylikdüzü’nde ‘Hayırlı İftar Sofrası’nı başlattık. Kadir Gecesi’nde, binlerce hemşehrimizle birlikte orucumuzu açmanın gururunu yaşadık, onurunu yaşadık. Bu akşam da sizleri yalnız bırakmaya asla gönül el vermezdi. Mehmet Murat Çalık Liderimin 7 yıl evvel başlatmış olduğumız geleneği devam ettirmesi benim için büyük bir memnunluk. Onun için sofranızdayım. Allah, tuttuğumuz oruçları kabul etsin.”

“ALLAH, MAKÛS KANIYA SAHİPLERİN KALBİNE HOŞLUKLAR SUNSUN”

“Kadir Gecesi’nde bile, Ramazan ayında bile iftira ile kumpas ile bize kötülük düşünenlere bile Allah yardım etsin” diyen İmamoğlu, “Ben, onlar için de dua ediyorum. Bu ülkede makûs fikre sahip kim varsa, Allah onların kalbine hoşluklar sunsun. İnşallah o makûs fikirler, onların vücudunu de terk etsin. Ben, ömrüm boyunca hiç kimseye karşı ne nefret besledim ne de küsebildim. Artık de küsmüyorum. Asla nefret diye bir hissim yok. Onlara karşı yalnızca üzülüyorum, acıyorum ve dua ediyorum. Neye inanıyorum? Yeterlilikle düşünen insan, doğrulukla hayatını yürüyen insan asla yıkılmaz. Ben hiç kimse için makûs düşünmedim, düşünmeyeceğim. Adaletsizlikle, hukuksuzlukla evlatlarından ayrılan, ayrılmak zorunda bırakılan anneleri, babaları, insanları da bir an evvel hukukla, adaletle birlikte yuvalarına dönmeleri için Kadir Gecesi’nde dua ediyorum” tabirlerini kullandı.

“BEYLİKDÜZÜ’NDE ENGELLEDİLER; BİZ DE İBB’Yİ KAZANDIK”

İftarı gerçekleştirdikleri alanın üretimi sırasında evvelki İBB idaresi periyodunda çıkarılan zorlukları aktaran İmamoğlu, “Başlandı, durduruldu. Başlandı, mahkemeye verildi. Başlandı, projesi iptal edildi. Yetmedi; Büyükşehir Belediyesi geldi, buranın şantiyesini zapturapt altına almaya kalktı. Ne yaptık? Gittik biz de Büyükşehir Belediyesi’ni almak zorunda kaldık. Günün sonunda, kamu eliyle, vatandaşla yapılan iş birliğiyle, kamunun cebinden bir lira çıkmadan, 100 milyonlarca liralık gayrimenkulün ve şu hoş tesisin Beylikdüzü’ne kazandırılmasına vesile olduk” dedi. “Kadir Gecesi’nde âlâ insanların duası kabul olur. Hoş annem, hoş babam burada. Onların huzurunda hem onların helalliğini alacağım birebir vakitte dualar edeceğim” diyen İmamoğlu’nun duası şöyleki oldu:

DUASINI HEMŞEHRİLERİYLE PAYLAŞTI

“Allah’ım; beni anneme, babama mahcup etme. Beni Beylikdüzü halkına mahcup etme. Beni doğduğum topraklara, doyduğum topraklara, bu hoş vatana, bu millete mahcup etme. Allah’ım; her insanın konutuna bolluk ve rahmet nasip et. Bu hoş milletin çocuklarını düzgün eğitimle, hoş bir geleceğe, hoş işlere, hoş imkanlarla buluşmaya dönük bir seyahate çıkmalarına vesile ol ya Rabbi. Allah’ım; hoş milletin gençlerine epey hoş bir gelecek nasip et. Bu hoş milletin gençlerine hoş yuvalar kurmasını nasip et. Bu hoş insanların daha hoş bir geleceğe, daha adil bir ülkeye, memlekete nasip olmalarına katkı sun. Bizi makûs insanlardan koru ya Rabbi. Bizi kalbi makûs olanlardan koru ya Rabbi. Makûs insanların kalplerine uygunluklar nasip et. Onların da kalpleri, bizim üzere uygun niyetlere sahip olsun. Sana yalvarıyorum Allah’ım; onlara da yardımcı ol. Allah’ım; Ramazan ayı bolluk ve rahmetle geçsin. Hiç kimse yoksullukla, yoklukla test edilmesin. Hastalara sıhhat diliyoruz. Onların şifa bulmalarına yardımcı ol ya Rabbi. Bize bu memleketi nasip eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Bizleri, bu memleketi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, onun silah arkadaşlarına, hepimizin gazi dedelerine, gazi ninelerine layık birer devlet olmamızı nasip et ya Rabbi.”

ÇALIK: “İSTANBUL’UN EN KALABALIK İFTAR SOFRASINDAYIZ”

Vatandaşlara, “Kadir Gece’niz mübarek olsun” diyen İmamoğlu, iftara katılanlarla birlikte Fatiha Suresi’ni okudu. Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık da konuşmasında, “Pandemi niçiniyle iki yıl art geriye Ramazan’da kalabalık iftar sofralarında bir ortaya gelememiştik. Hala de pandemiyi büsbütün atlattığımız söylenemez, ancak ağır seyrettiği günleri geride bıraktık. Bu sayede iki yıllık bir ortadan daha sonra, bu yıl İstanbul’un en kalabalık iftar sofrasında bir daha bir ortada olmanın saadetini yaşıyoruz. ‘Hayırlı İftarlar Sofrası’nı Beylikdüzü’nde birinci sefer 8 yıl evvel Ekrem Liderimizle birlikte kurmuştuk. O gün bugündür, bu geleneği sürdürüyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve davetimize icabet eden tüm komşularıma teşekkür ederim” diye konuştu. Büyük iftara CHP milletvekilleri Turan Aydoğan ve Özgür Karabat ile CHP İBB Küme Başkanvekili Doğan Subaşı da katıldı.

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır