Google, bu yeni iOS özelliğini Android’e taşımak istiyor

FelsefeGezgini

Active member
Her yeni Android sürümü, çoklukla Apple tasarımcılarının fazlaca sonrasındasında geliştirip aygıtlarına dahil ettikleri yenilikçi akıllı telefon özellikleri ile geliyor. Lakin görünüşe göre bu defa, tam zıddını yaşıyoruz. Android, işletim sisteminin yakında çıkacak bir sürümü için tanınan bir iOS 16 özelliğine gözünü dikmiş durumda.

WWDC 2022’de Apple, Süreklilik Kamerası (Continuity Camera) isimli bir iOS 16 ve macOS Ventura 13 güncellemesini duyurmuştu. Bu güncelleme, Mac’inizin yerleşik web kamerasına güvenmek yerine, en son işletim sistemini çalıştıran iPhone’lardan birini kullanarak telefonun daha kuvvetli kameralarından, mikrofonundan ve görüntü efektlerinden yararlanmanıza imkan tanıyordu.

Üçüncü taraf uygulamalar, Android telefonların benzeri biçimde kullanılmasına müsaade veriyor. Lakin Google Açık Kaynak Projesi değişiklik günlüklerine nazaran, Süreklilik Kamerasına emsal bir özelliğin, Android’in gelecekteki bir sürümü için yerleşik bir özellik haline gelebileceğini gösteriyor.

Şu anda “DeviceAsWebcam” (web kamerası olarak cihaz) olarak isimlendirilen bu özellik, isminden da iddia edilebileceği üzere, “bir Android aygıtı bir web kamerasına” dönüştürecek. Fakat, şu anda özellik hakkında epeyce az şey biliniyor.

Özellik, kablolu bir USB kontağının kullanılmasını isteyecek üzere görünüyor. Bu yetenek, Süreklilik Kamerasında olduğu üzere tek bir bilgisayar işletim sistemi ile sonlu kalmayacağınızı öneriyor. Lakin birebir anda masanızı ve yüzünüzü görmenizi sağlayan Masa Görünümü yahut sırasıyla sizi çekimde tutan ve art plandan daha parlak görünmenizi sağlayan Ana Sahne ve Stüdyo Işığı üzere Süreklilik Kamerası özelliklerinin Android türevinde görünüp görünmeyeceği belirli değil.

Ayrıca, DeviceAsWebcam’in yakın vakitte kullanıma sunulacağı da kesin değil. Aracın geliştirme basamağında ne kadar ileride olduğuna bağlı olarak Android 14 ile piyasaya sürülmesi mutlaka mümkün olsa da, bir yıl daha sonra Android 15’e ve hatta daha ilerleyen senelerda Android 16’ya kadar ertelenmesi kelam konusu olabilir.

Okumaya devam et...