Formal Ve Informal Eğitim Ne Demek ?

Balbal

Global Mod
Global Mod
Formal ve Informal Eğitim: Temel Farklar ve Anlamları

Formal ve informal eğitim kavramları, eğitim süreçlerinin farklı yönlerini tanımlar. Formal eğitim genellikle yapılandırılmış, resmi bir ortamda gerçekleşen ve belirli bir programa dayanan öğrenme sürecini ifade ederken, informal eğitim daha esnek, spontane ve yapılandırılmamış bir şekilde gerçekleşen öğrenme deneyimlerini kapsar. Bu makalede, formal ve informal eğitimin temel farklarına ve anlamlarına odaklanacağız.

Formal Eğitim: Yapılandırılmış Öğrenme

Formal eğitim, genellikle okullar, kolejler, üniversiteler ve diğer eğitim kurumları gibi resmi ortamlarda gerçekleşen yapılandırılmış bir öğrenme sürecidir. Bu tür eğitim, belirli bir müfredat ve programa dayanır ve genellikle öğrencilere belirli bir sırayla bilgi ve beceriler sunmayı amaçlar. Öğretmenler veya eğitmenler genellikle bu süreci yönetir ve değerlendirirler.

Formal eğitim, öğrencilere belirli bir alanda uzmanlık kazandırmayı hedefler ve genellikle belirli bir derece veya sertifika almayı amaçlar. Örneğin, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde, öğrenciler genellikle matematik, fen bilimleri, edebiyat ve sosyal bilimler gibi dersleri alırlar. Üniversite düzeyinde ise öğrenciler belirli bir alanda lisans veya yüksek lisans derecesi almak için belirli dersleri tamamlarlar.

Formal eğitim, genellikle belirli bir zaman çerçevesine bağlıdır ve belirli bir öğrenme hedefine ulaşmak için yapılandırılmış bir süreç sunar. Öğrenciler genellikle dersler, sınavlar ve ödevler aracılığıyla değerlendirilir ve ilerlemeleri izlenir.

Informal Eğitim: Yapılandırılmamış Öğrenme

Informal eğitim, resmi bir program veya müfredat olmaksızın gerçekleşen, daha esnek ve spontane bir öğrenme sürecini ifade eder. Bu tür eğitim, günlük yaşamın çeşitli alanlarında, arkadaşlar arasında, aile içinde, işyerinde veya hobi faaliyetleri sırasında gerçekleşebilir.

Informal eğitim, kişisel ilgi ve ihtiyaçlara dayalı olarak ortaya çıkar ve genellikle deneyimlere dayanır. Örneğin, bir kişi yeni bir hobiyi öğrenmek için internet üzerinden bilgi arayabilir, bir arkadaşından bir beceri öğrenebilir veya günlük yaşam deneyimleri aracılığıyla yeni bilgiler edinebilir.

Bu tür eğitim, yapılandırılmamış olmasına rağmen, insanların hayat boyu öğrenme sürecinde önemli bir rol oynar. Informal eğitim, problem çözme becerilerini geliştirme, iletişim becerilerini artırma ve kişisel gelişimi destekleme gibi faydalar sağlayabilir.

Formal ve Informal Eğitim Arasındaki Farklar

Formal ve informal eğitim arasındaki temel farklar, yapılandırma, resmiyet, belirlilik ve değerlendirme gibi faktörlere dayanır. Formal eğitim, belirli bir programa ve yapıya sahiptir, resmi bir ortamda gerçekleşir ve genellikle belirli bir derece veya sertifika almayı amaçlar. Informal eğitim ise daha esnek ve yapılandırılmamıştır, resmi bir programa dayanmaz ve genellikle günlük yaşam deneyimleriyle ilişkilidir.

Formal eğitimde öğrenme süreci genellikle öğretmenler veya eğitmenler tarafından yönetilir ve değerlendirilirken, informal eğitimde öğrenme genellikle bireysel veya grup deneyimlerine dayanır ve değerlendirme daha az yapılandırılmıştır.

Sonuç

Formal ve informal eğitim, farklı öğrenme deneyimlerini tanımlar ve insanların bilgi ve beceri edinme süreçlerinde farklı roller oynarlar. Formal eğitim, yapılandırılmış, resmi bir ortamda gerçekleşen ve belirli bir programa dayanan öğrenme sürecini ifade ederken, informal eğitim daha esnek, spontane ve yapılandırılmamış bir şekilde gerçekleşen öğrenme deneyimlerini kapsar. Her iki tür eğitim de insanların kişisel ve mesleki gelişimine katkıda bulunabilir ve hayat boyu öğrenme sürecinde önemli bir rol oynar.