Atık nedir nasıl oluşur

SanatMuptelasi

Active member
Atık nedir ve nasıl oluşur?

Atık, üretilen veya kullanılan ürünlerin, hizmetlerin veya süreçlerin artıklarıdır. Atıklar, çevresel, sağlık veya güvenlik riskleri oluşturabilecek kimyasallar ve diğer maddeler içerebilir. Atıklar, üretim süreçleri sırasında, ürünlerin kullanım sırasında, kullanımın sona ermesinden sonra veya lojistik süreçlerinden kaynaklanabilir. Atıklar her zaman çevreyi kirletmek veya biyolojik çeşitliliği tehdit etmek zorunda değildir; ancak, birçok durumda atıklar yanlış kullanıldığında veya yönetilmediğinde çevreye zarar verebilir.

Atıkların Nelerden Oluştuğu

Atıklar, çeşitli kaynaklardan oluşur. Üretim süreçlerinde üretimden önceki ve sonraki aşamalar arasındaki maddeler, üretim sırasında kullanılan hammaddeler ve işlenmiş ürünlerden kaynaklanabilir. Atıklar, ürünlerin kullanım sırasında ve sonrasında oluşur. Bu kaynaklardan bazıları, tüketim atıkları (ürünlerin kullanımı sırasında oluşan atıklar), ambalaj atıkları (ürünlerin ambalajlarından oluşan atıklar), işleme atıkları (ürünlerin işlenmesi sırasında oluşan atıklar) ve üretim atıkları (ürünlerin üretim sırasında oluşan atıklar) olarak sınıflandırılır.

Atık Yönetimi ve Kontrolü

Atıkların üretiminden önce, üretim sırasında ve üretimin sonunda meydana geldiği her etapta önlemler alınması gerekir. Üretim sırasında atık oluşumunu önlemek için, atık oluşumunu azaltmaya yönelik tasarımlar kullanılabilir. Üretim sırasında atık oluşan maddelerin toplanması ve işlenmesi, atıkların doğru bir şekilde yönetilmesini sağlar. Atıkların doğru bir şekilde yönetilmesi, atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde kontrol altında tutulmasını sağlar. Atıkların kontrolü, atıkların ayrıştırılması veya değerlendirilmesi gibi farklı teknikleri kullanarak gerçekleştirilebilir.

Sonuç

Atık, üretilen veya kullanılan ürünlerin, hizmetlerin veya süreçlerin artıklarıdır.