ABB Çocuk Meclisi üyeleri Başkent’in Kültür Elçileri olarak çalışacak

DoğaHayranı

Active member
ABB Çocuk Meclisi üyeleri Başkent’in Kültür Elçileri olarak çalışacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Etraf ve Kültür Kıymetlerini Muhafaza ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tohumluk Vakfı işbirliğiyle kültür varlıklarının gelecek jenerasyonlara aktarılmasını sağlamak maksadıyla “Ankara Miras Kültür Elçileri Eğitim Programı” düzenledi. 33 ABB Çocuk Meclisi üyesine teorik ve alan çalışmalarının akabinde kültür elçisi sertifikası verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyeleri, Başkent’in kültür varlıkları ve tarihi mirasının gelecek jenerasyonlara aktarılmasında “Kültür Elçisi” olarak nazaranv alacak.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Etraf ve Kültür Pahalarını Muhafaza ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile Tohumluk Vakfı işbirliğinde kültür varlıklarının gelecek jenerasyonlara aktarılmasını sağlamak emeliyle “Ankara Miras Kültür Elçileri Eğitim Programı” düzenledi.

TEORİK BİLGİLERİN AKABİNDE KENT GEZİSİ

ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilciliği eğitimcilerinden Mimar Faruk Soydemir ve Mimar Vedat Ağca Çocuk Meclisi Binası’nda yaptıkları sunumla Ankara’nın kültürel varlıkları ve kültür mirası mevzularında bilgi verdi.

Teorik ayrıntıların verildiği eğitim programı soru yanıt kısmının akabinde düzenlenen kent seyahatine katılan Çocuk Meclisi üyeleri; Aslanhane Cami’den Ankara Kalesi’ne, Klâsik Ankara Evleri’nden Roma Tiyatrosu’na kadar biroldukça tarihi yeri yerinde inceleme fırsatı buldu.

Mimar Faruk Soydemir ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilciliği olarak çocuklara yönelik programlar düzenlediklerini belirterek, “Bu kentteki kültürel mirasın, kültür varlıkların, arkeolojik kıymetlerin o kentte yaşayan çocuklara anlatılması, öğretilmesi ve onların da etraflarına bu ayrıntıları öğretmelerini, anlatmalarını sağlamak emelimiz. Ankara Kalesi’ndeki klâsik meskenlerden örnekler gösterdik, Ankara konutlarının, sokaklarının özelliklerini anlattık” dedi.

Teorik eğitimin akabinde alana inerek Ankara meskenlerinin özelliklerini yerinde anlatan Mimar Vedat Ağca da şu biçimde konuştu:

“Genel olarak Ankara’nın klâsik yapı sistemleriyle ilgili, konutların pozisyonu, kullanılan materyaller, imal teknikleri ve plan şemalarıyla ilgili evvel teorik bilgi verdik, ondan sonrasında da Kale ortasındaki konutları yerinde görmelerini istedik. Çocukların bu yaşlarda kültürel kıymetlerine sahip çıkmalarına yönelik bilgilendirme çalışması bu. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ve Tohumluk Vakfı’na iş birliklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

SAHADA MÜŞAHEDE YAPTILAR

“Ankara Miras Kültür Elçileri Eğitim Programı” kapsamında eğitim alan 33 Çocuk Meclisi üyesi, gezerek biroldukça tarihi eser ve kent tarihi hakkında bilgi sahibi olduklarını şu sözlerle anlattı:

Tuana Azra Büken: “10 yaşındayım. Öncelikle bize tarihi yerlerin değeri anlattılar. çabucak sonrasında tarihi yerleri gezdik. Programın sonunda Kültür Elçisi olduk.”

Mustafa Samet Gergiz: “Tarihi ve kültürel kıymetlerimizi öğrendik. Ankara Kalesi’ni gezdik, fazlaca memnunum.”

Yusuf Oğur: “Çok fazla tarihi şey öğrendim. Ankara Kalesi’ni ve eski konutları gezdik. Kültür Elçisi olacağım için hayli memnunum.”

Narin Arı: “Ankara’nın klasik meskenlerini, mescitlerini ve Ankara Kalesi’ni gezdik. Ankara’nın konaklarını gördük.”

Göksu Cankuş: “9 yaşındayım. Tarihi ve turistik yerlerin bir kısmını gezdik. Kültür Elçisi olacağım.”

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş imzalı kültür elçisi dokümanlarını Çocuk Meclisi üyelerine veren Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Lideri Bekir Ödemiş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ankara’daki çocuklarımıza yönelik Ankara’nın kültürel, tarihi ve doğal mirasını tanıtmak için eğitim çalışması başlatmış bulunuyoruz. Sayın Liderimiz her fırsatta lisana getiriyor kesinlikle Ankara’yı evvel Ankaralılara tanıtmamız gerekiyor diye. Bu çocuklarımızın hepsi birer kültür elçisi olarak da nazaranv yapacaklar.”

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır