ABB Başkentli üreticilere zerzevat fidesi dayanağı sağlıyor

DoğaHayranı

Active member
ABB Başkentli üreticilere zerzevat fidesi dayanağı sağlıyor
Yerli üretimi artırmak ve Başşehir iktisadını canlandırmak emeliyle kırsal kalkınma atağını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticilere artık de sebze fidesi desteği sağlıyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bu yıl da yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i çiftçi katkı hisseli yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesini çiftçilerle buluşturacak. Birinci etapta Ayaş ve Nallıhan ilçelerinden başlayan sebze fidesi dağıtımı bayramdan daha sonra tüm ilçelerde devam edecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı önceleyen takviyelerle Başkentli üreticinin iktisadına katkı sağlamayı sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 8 milyon sebze fidesini Başkentli çiftçilerle buluşturan, bu yıl ise yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesini (domates, biber ve patlıcan) üreticilere ulaştıracak olan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, talep toplama müracaatlarının akabinde birinci dağıtıma Ayaş ve Nallıhan ilçelerinden başladı.

BAYRAM daha sonraSINDA DAĞITIMLAR DEVAM EDECEK

Yüzde 75’i hibe yüzde 25’i ise çiftçi katkı hisseli olmak üzere bu yıl da 25 ilçede yaklaşık 9,5 milyon zerzevat fidesi takviyesinde bulunacak olan ABB, erkenci zerzevat fidelerini birinci vakit içinderda Ayaş Akkaya Köyü’nde dağıttı.

Bayram daha sonrasında 25 ilçenin tamamına zerzevat fidesi dağıtımı yapacaklarını belirten ABB Bitkisel Üretim Şube Müdürü Gülhan Emiroğlu, şu ayrıntıları verdi:

“Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak 2022 yılı zerzevat fidesi dayanağımız Ayaş ve Nallıhan’da erkenci çeşitlerin dağıtımıyla başladı. 874 binden çok fide dağıtımını burada gerçekleştirdik. Örtü altı yetiştiricilik yapan üreticilere de fide dağıtıyoruz. Bayramdan daha sonra ise başka ilçelerin fide dağıtımına başlayacağız.”

GENÇ ÇİFTÇİLERİ ÜRETİMDEN KOPARMAYAN BÜTÇE DOSTU DESTEK

Büyükşehir Belediyesinin sebze fidesi desteğinden yararlanan genç çiftçiler bu takviyeler yardımıyla Başkent’te üretimin canlandığına dikkat çekerek, memnuniyetlerini şu sözlerle lisana getirdiler:

Talat Muhammet Uysal: “27 yaşındayım, kendimi bildim bileli babamın yanındayım ve çiftçilikle uğraşıyoruz. Büyükşehir’in takviyelerinden hayli mutluyuz. Artık her şey ateş değeri, ne mazotun yanına yaklaşabiliyoruz, ne gübrenin. bu biçimde vakit içinderda bunlar bize daima can suyu oldu. Bu takviyeler olmasa buradaki gördüğünüz birden fazla kişi üretim yapamayacak. Para kazanamayan gençlerin birden fazla gitti bu yüzden kıymetli olan buradaki genci tutabilmek, üretim yapabilmek. Mansur Liderimize hayli teşekkür ederiz, bunlar hoş dayanaklar.”

Hakan Personel: “40 yaşındayım 20 yıldır çiftçilik yapıyorum. Mansur Liderimizin vermiş olduğu zerzevat fidesi takviyesinden epey mutluyuz, sebzeler bildiğimiz yerden geldiği için hastalık tutmuyor. Köylümüze maddi ve manevi her türlü katkısı var bu takviyelerin.”

Hamide Dursun: “Bu takviyeleri epey beğeniyoruz. Tüm fidelerden aldık nasip olursa dikeceğiz. 65 yaşındayım tam 50 yıldır çiftçilik yapıyorum. Daha evvel bu biçimde bir dayanak görmedik. Çok mutluyuz, her vakit bize dayanak çıkıyor.”

Necmiye Kalaycı: “Domates, biber, patlıcan hepsinden aldım. Bütçeye epeyce hoş katkısı var bu dayanakların yoksa durumlar muhakkak bu sene epey zordu, kaideler epey güç.”

Lokman Dursun: “Mansur Yavaş gelene kadar hiç dayanak görmedik. Bu fideyi belediye vermese ben paramla satın almak zorunda kalacağım. Mazot takviyesinden de yararlandım. Büyükşehir epeyce hoş hizmet yapıyor bizlere.”

Faruk Koç: “40 yıldır çiftçiyim ve hiç takviye görmedik. Mansur Yavaş yardımıyla duşta yaşıyor üzereyiz. Arpa aldım, fide aldım. Nohut takviyesi veriyor daha ne isteyelim.”

Alaaddin Dursun: “Bütçeye katkısı büyük, biz bu fideyi parayla almaya kalksak alıp ekemeyeceğiz bu kadarını.”

Hibya Haber Ajansı
Alıntıdır